Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, niedaleko Warszawy. Pierwsze kontakty Fryderyka z muzyką dokonaly się dzięki fortepianowi, na którym grywały jego matka i siostra. Wcześnie ujawniający się talent muzyczny spowodował, że chłopcu od 6 roku życia wyznaczono nauczyciela do gry na fortepianie. Ponieważ był dzieckiem słabym i chorowitym, rodzice częssto wysyłali go na wieś, naświeże powietrze i słońce. W tym czasie słuchał wielu melodii i tańców Mazowsza i je zapamiętywał. Potrafił uśąść do fortepianu i bez nut i rób zagrać melodie, które usłyszał.

Później pszyszły kompozytor ukończył studia muzyczne w Warszawie, dużo koncertował i tworzył. W 1830r. wyjechał zagranicę i już nigdy do Polski nie wrócił. Większą cześć swojego dorosłego życia spędził w Paryźu, gdzie cieszył si ę wielką popularnością.Dawał tam liczne koncerty i udzielał lekcji gry na forteianie.

Kompozytar zmarł w wieku 39lat w Paryżu i tam teź został pochowany. Jednak serce Chopina przywiozła do Warszawy jego siostra. ZZostało umieszczone w kościele św. Krzyża w Warszawie.F. Chopin jest uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora.Tworzył w sposób niepowtarzalny i jak na czasy w których żył bardzo nowoczesny.

Dowódł on że fortepian to instrument o niespotykanych możliwościach. W jego utworach można usłyszeć padający deszcz, płacz, szum wierzb.....