Antygona jest

tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa. Antygona była ,młoda, w życiu nic jeszcze nie zaznała. Była córką Edypa i Jokasty. Do jej bliższej rodziny należeli także : siostra Ismena oraz dwóch braci : Polinejkes oraz Eteokles. Bohaterka wywodziła się z rodu, nad którym od dawna ciążyło fatum - z rodu Labdakaidów.

Główna bohaterka

pozostawała wierna prawom bożym, a nie ludzkim. Gdy Kreon, jej wuj i władca Teb, zakazał pochowania Polinejkesa, Antygona miała za nic jego zakaz i zdecydowała, że pochowa brata zgodnie z prawami Boskimi.

To wydarzenie pokazuje, że Antygona była osobą wierzącą, uczciwą i kochającą brata.

Dziewczyna była także konsekwentna w wykonywaniu swoich planów i niezmiernie odważna.

Gdy ludzie Kreona odgrzebali ciało jej brata, ta postanowiła ponownie go pochować, mimo iż wiedziała, że ryzyko jest ogromne. Kiedy Kreon dowiedział się ,że to Antygona pogrzebała zwłoki wbrew zakazom, wówczas dziewczyna przyznała sie do winy i czekała na karę, bo wiedziała, że i tak jej życie będzie cierpieniem, jak życie jej całej rodziny.

Antygona była szczera, prawdomówna, gdy coś jej nie odpowiadało, mówiła o tym bez ogródek, nawet przed Kreonem, czyli królem.

Bohaterka została ukazana jako osoba impulsywna, ponieważ od razu postanowiła pochować brata, próbowała namówić do współpracy siostrę.

Reasumując

Antygona była kochającą siostrą, wierzącą osobą, mądrą, miała silną psychikę, była pewna siebie, szczera oraz prawdomówna.

Według mnie, bohaterka jest wzorem do naśladowania. Jest w stu procentach prawym człowiekiem. Myślę, że każdy zgodzi się ze mną, że czas spędzony nad lekturą "Antygona" nie został stracony, a książka zapadnie nam głęboko w pamięć, głownie za sprawą tytułowej bohaterki - Antygony