Baśń Antoine'go de Saint - Exupery jest książkę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zawiera w sobie wiele złotych myśli, którymi w życiu powinnismy się kierować. "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem." - uważam, że ten aforyzmy jest w książce najistotniejszy.

Tą sentencje zdradził Małemu Księciowi lis, którego ten zgodził się oswoić. Zwierze nie jest przedstawione jako chytre i przebiegłe, tylko jako przyjaciela, który pomaga zrozumieć chłopcu otaczający go świat. Lis uświadomił księcia, że oswojenie wiąże się z troską i odpowiedzialnością za drugą osobę. Sądzę, że w tym aforyźmie przedstawione jest to, że jeśli do czegos dojrzejemy psychicznie, możemy obdarzyć drugą osobę uczuciem przyjaźni, czy też miłosci. Chłopiec nauczył się, ze ceni się to co się oswoi, ponieważ u źródeł poznania drugiego człowieka stoi nasza umiejętność dostrzegania w nim jego zalet, ale również akceptacja wad i słabości.

W "Małym Księciu" są zawarte prawdy uniwersalne, takie które inaczej rozumieją dzieci i dorosli, ale powinny towarzyszyć nam przez całe życie.