PRACA KONTROLNA NR II

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

BUDOWA I DZIAŁANIE DRUKARKI KOMPUTEROWEJ

Na chwilę obecna rozróżniamy cztery typy drukarek komputerowych.Są to drukarki igłowe, laserowe, atramentowe i termiczne.

Wszystkie typy drukarek posiadają wbudowane różnego rodzaju czcionki. Od prymitywnych rastrowych do wektorowych. Posiadają również możliwość prostej obslugi tych czcionek tzn, pogrubienie/bold/ i pochylenie /italic/ , drukowanie proporcjonalne /proporcional/ oraz zagęszczenie wydruku tekstowego /condensed/

DRUKARKI IGŁOWE

Są to jedyne drukarki mogące drukować druki z kopią Ich niezawodność,szybkość i jakość wydruków zostały mocno poprawione i w większości zastosowań są bezkonkurencyjne.Zasada ich działania jest zbliżona do maszyn do pisania. Miedzy elementem uderzającym a papierem znajduje się taśma barwiąca,uderzenie igły powoduje pozostawienie na papierze małej kropki. Odpowiednie układy kropek tworzą znaki /litery, cyfry/lub układają się w obrazy /grafika/

W przypadku drukarek jednobarwną taśmą odcienie powstają przez odpowiednie zagęszczenie lub rozgęszczenie kropek. W przypadku drukarek kolorowych, taśma barwiąca składa się z kilku częścią mechanizm maszyny uzupełniony jest o możliwość pionowego ruchu taśmy.Kolory inne niż podstawowe wchodzące w skład taśmy, tworzone są przez mieszanie kolorów

Zaleta drukarek,,niska cena, możliwość drukowania na każdym rodzaju papierze,łatwość druku na składance, oraz duża ilość tekstu za małe pieniądze.

Wada drukarek,,duży hałas,słaba jakość wydruku

DRUKARKI LASEROWE

Istnieją dwa rodzaje drukarek laserowych,podział jest sztuczny i zależy od sposobu przenoszenia informacji o obrazie na bęben. Typ pierwszy to klasyczna drukarka laserowa, typ drugi to drukarka LED.

Zasada pracy klasycznej drukarki laserowej jest zbliżona do pracy kserografu. Różnica jest w źródle informacji. Sercem urządzenia jest bęben światłoczuły.Przy obrocie bębna laser zmienia w miejscach, które mają być zadrukowane,znak ładunku na ddatni.Ujemne naładowanie tonera powoduje,że przylega on w miejscach naświetlonych przez laser. Bęben obracając się nanosi toner na dodatnio naładowany papier. By go utrwalić nagrzewa się powierzchnia kartki. Na koniec bęben drukarki jest oczyszczony z resztek tonera i ładunków elektrycznych

Zasada działania drukarki LED jest podobna,jednak zamiast jednej diody laserowej,ma ona 2500 diod.,Dzięki temu uzyskujemy dużo mniejsze wymiary i wagę druku.

Zaleta drukarek,,możliwość drukowania z wiernością szczegółów wydruku, cicha praca. Można drukować na papierze, folii i nalepkach.

Wada drukarki,, wysoka cena i materiałów eksploatacyjnych a także wysoki pobór mocy.

DRUKARKI ATRAMENTOWE

Zasada działania drukarki jest zbliżona do drukarek igłowych. Zamiast jednak igieł są dysze, z których jest natryskiwany tusz na papier. Metoda polega na wyrzucaniu serii bardzo szybko i bardzo drobnych kropelek.Przy tej technice druku,by utworzyć jedna kroplę,trzeba wystrzelić wiele drobnych kropelek. Odchylenie ich toru dokonywane jest za pomocą pola elektrostatycznego. Ta technika ma przewagę w przypadku druku kolorowego,a szczególnie grafik

Metody wstrzeliwania atramentu są zasadniczo dwie. Pierwsza polega na wykorzystaniu elementu, piezoelektrycznego,po podaniu napięcia element ten zwiększa swoją objętość w gwałtowny sposób i tyle samo czasu potrzebuje żeby wrócić do poprzednich rozmiarów. Elementy są oddzielone od tuszu membramą.Ona przesuwając się zmniejsza wymiary komory, której znajduje się tusz, wystrzeliwując kropelkę z dużą prędkością.

Druga metoda polega na termicznym wystrzeleniu kropli tuszu. Element grzejny bardzo mocno się rozgrzewa i powoduje wytworzenie się pęcherzyka, który wpycha tusz na zewnatrz., Gdy pęcherzk kurczy się wytwarza się podciśnienie zasysając kolejną porcję atramentu, który ochładza element grzejny.

Zaleta drukarki,, cicha praca, dobra jakość wydruku,niska cena,wraz ze zużywaniem się tuszy nie ma braku jakości druku, zuzywają bardzo mało energii.

Wada drukarki,,wymagana jest bardzo dobra jakość papieru, wolna praca, drogi tusz.

DRUKARKI TERMICZNE

Sposób wydruku w tego rodzaju drukarkach jest identyczny jak w drukarkach igłowych. Igły uderzają w papier i powodują przepływ prądu rozgrzewającego papier. Zostawiając utworzoną w ten sposób kropkę.

Zaleta drukarki,, brak wielkich zalet spowodowało wycofanie tego rodzaju drukarek i używane sa one już tylko sporadycznie

Wada drukarki,, można było stosować tylko specjalny dostosowany do tego typu drukarek papier.