Pan i pani są to główni bohaterowie noweli pt. ''Kamizelka'' autorstwa Bolesława Prusa. Akcja noweli obejmuje dziewięć miesięcy: od kwietnia do grudnia. Natomiast wydarzenia z udziałem małżeństwa obejmują okres od kwietnia do listopada. Akcja noweli rozgrywa się w jednej z warszawskich kamienic.

Pan i pani jest to zwyczajne, skromnie małżeństwo, które nie ma zbyt wiele pieniędzy. Ciężko pracują na swoje utrzymanie. Są to ludzie młodzi o przeciętnej urodzie, ale za to bardzo spokojni.

Pani dawała lekcje, a oprócz tego dorabiała jako szwaczka. Zawsze była znacznie szczuplejsza od męża, który był urzędnikiem. Większość wieczorów spędzał przy pracy.

Małżeństwo co niedzielę około południa wychodziło na spacer trzymając się pod rękę i wracali do domu późno wieczorem. Pana i panią łączu wielka, głęboka miłość. Oboje otaczają się troską i czułością.

Ich szczęście przerwała jadnak choroba pana, lecz i wtedy żona robiła wszystko, by mąż powrócił do zdrowia. Pan, by uspokoić żonę codzień posuwał sprzączkę od kamizelki. Pani zaś skracała pasek, aby dodać otuchy mężowi.

Moim zdaniem pomimo, że nie mówili sobie prawdy, było to uzasadnione ich wielką miłością oraz chęcią zachowania spokoju i pogody ducha.