Drogie koleżanki i drodzy koledzy!

Kieruję do was te słowa, ponieważ chcę poruszyć ważny temat jakim jest wpływ Internetu na nasze życie. W dzisiejszych czasach większość osób posiada komputer z dostępem do sieci i z pewnością dla wielu z nas życie offline nie miałoby sensu. Jednak czy Internet wpływa na nas korzystnie ? W tym przemówieniu postaram się odpowiedzieć na to pytanie, a także postaram się przekonać was, że życie bez tego wynalazku jednak ma sens.

Według jednej z encyklopedii Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, jednak co to tak naprawdę znaczy? W sieci możemy znaleźć praktycznie wszystko, począwszy od informacji potrzebnych nam do odrobienia pracy domowej kończąc na różnego rodzaju komunikatorach czy stronach internetowych, przez które możemy zrobić zakupy nie ruszając się z domu. Z pewnością wynalazek, jakim jest Internet ma wiele zalet, jednak możemy się także doszukać się tu dużej ilości wad. Sądzę, że każdy z nas słyszał o gwałtach na nastolatkach, które umawiały się na spotkania z poznanymi w sieci kolegami, czy też o dzieciach, które przenosząc świat gier w rzeczywistość, myślały, że tak jak super bohaterowie mają 3 życia. Jednak w prawdziwym świecie nie istnieje przycisk ‘play again’ i tego co się stało nie możemy już cofnąć. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi, a w szczególności nastolatków po prostu żyje Internetem. Dla wielu z nas sieć jest odskocznią od prawdziwego świata. Tutaj każdy może być kim tylko zechce, podczas gdy w rzeczywistości jest szarą, niewyróżniającą się z tłumu osobą. Aby uniknąć takich sytuacji starajmy się zawsze być sobą i nie udawać osób, którymi nie jesteśmy. Zachęcam także do częstszych spotkań z ludźmi i dążenia, do tego, aby sztuka porozumiewania się nie zanikła. Teraz coraz częściej słyszy się o tym, że chłopcy, a nawet dziewczyny, zamiast po prostu starać się porozmawiać z osobą, która nam się podoba, wybierają prostszy wariant, jakim jest kliknięcie ‘zaczep’ na jednym z portali społecznościowych. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że w sieci nie musimy być odważni tak jak w rzeczywistości. Unikamy także kontaktu wzrokowego, który jest tak ważny podczas rozmowy.

Internet to pod wieloma względami rzecz niezwykła, jednak możemy natknąć się tu na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Właśnie dlatego zachęcam wszystkich do ograniczenia korzystania z tego cudownego wynalazku, ponieważ używany w nadmiernej ilości może prowadzić do niewesołych konsekwencji. Zacznijmy, tak jak kiedyś, przebywać więcej na świeżym powietrzu i starajmy się poznawać nowych ludzi, a z pewnością wyjdzie nam to na dobre.