,,Upadek Ikara" jest jednym z najsłynniejszych obrazów Bruegel'a, ktory namalował w polowie XVIw.

Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopca. Ma on na sobie czerwoną koszulę i brudną, zszarzałą sukmanę. Zarowno koń ciągnący płóg, jak i chłopiec wyglądają na zmęczonych.

Dalej widzimy pasterza, pasącego swoje owce. Tuż obok niego siedzi pies, mężczyzna zaś opiera się o kij i spogląda ku górze.

Nad brzegiem morza znajduje się rybak, który zbiera swoje sieci. W niewielkiej odleglości od niego, na falach, unosi się statek z dwoma żaglami. Dalej widac jeszcze inne, mniejsze i większe staki, ktore pewnie zmierzają na drugi brzeg, gdzie znajduje sie miasto.

W oddali zachodzi słońce. Dzień dobiega końca i wszyscy chcą, jak najszybciej skończyć prace i iść do domu.

Lecz gdzie jest Ikar? Na pierwszy rzut oka nie widac go, ale gdy się lepiej przyjrzymy możemy zauważyć go w prawym dolnym rogu, jak tonie. Nad wodą unoszą sie jeszcze jego nogi i kilka pior, lecz wszyscy sa zbyt zajęci swoimi sprawami, by to dostrzec. Ikar utonął.

w tle obrazu barwy są jasne i ciepłe, lecz wokół chlopca, który orze stają się ciemne i smutne. Rosliny po lewej stronie malowidła sa niemal czarne, a morze w miejscu, gdzie tonie Ikar, ciemne i wzburzone, lecz mimo tego obraz bardzo mie się podoba.