Książka pt. "Mały Książę" to utwór niezwykły pod każdym względem. To przepiękna opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, miłości i szczęścia, o najważniejszych w życiu wartościach. Jej niezwykłość polega także na tym, że jest przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to po prostu opowieść dla każdego.

Tajemniczy, dziecięcy bohater, baśniowość, fantazja, kolorowe ilustracje wykonane przez samego autora- to argumenty świadczące o tym, że "Mały Książę" adresowany jest dla dzieci. Tymczasem gdy otworzymy tę książkę naszą uwagę przykuje intrygująca dedykacja, w której autor przeprasza małych czytelników, że chce opowieść o Małym Księciu poświęcić dorosłemu. Tłumacząc się z tego zauważa, że: "Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta". Dlatego też ostatecznie zmienia decyzję i dedykuje książkę : "Leonowi Werth - gdy był małym chłopcem".R E K L A M A czytaj dalej ↓

Niewątpliwie więc "Małego Księcia" powinni przeczytać także dorośli, by uświadomić sobie jak dziwnie często się zachowują. Może dzięki "podróży" z Małym Księciem zrozumieliby co tak naprawdę liczy się w życiu i przypomnieliby sobie, że kiedyś też przecież byli dziećmi, mieli marzenia i bogatą wyobraźnię. Książka ta jest napisana w taki sposób, że czytając ją na pewno nie będą się nudzić. Jest to bowiem pełna przenośni i ukrytych znaczeń opowieść o podstawowych wartościach w życiu każdego człowieka. Ludzie współcześni pochłonięci pracą i gromadzeniem dóbr materialnych niestety bardzo oddalili się od siebie, dlatego tym bardziej uważam, że historia Małego Księcia jest adresowana właśnie do nich. Jest to także bogaty zbiór aforyzmów, sentencji, złotych myśli, mądrości życiowych i drogowskazów, które powinny stać się "przepisem na życie" dla wielu dorosłych.

"Mały Książę" to książką uniwersalna i ponadczasowa. Wydaje mi się też, że jeśli ktoś przeczytał ją jako dziecko i chociaż troszkę go rozbawiła, wzruszyła i skłoniła do refleksji, to na pewno sięgnie po nią po raz kolejny i bez względu na to ile wtedy będzie miał lat, na pewno odkryje w tej opowieści coś nowego.