„Kto nie czyta, przeżyje tylko swoje życie, czytający przeżyje więcej”

Wiele osób otaczających mnie twierdzi, że czytanie jest głupie, że oni nie lubią czytać, bo i po co marnować swój czas skoro można np. oglądnąć film na podstawie książki? I tu są w błędzie. Czytając książkę nie tylko poznajemy losy bohatera, śledzimy jego przygody, lecz także uczymy się. Spytacie pewnie, czego można nauczyć się czytając książkę? O tym właśnie jest moja rozprawka, dlatego zachęcam do dalszego przeczytania jej i ‘wysłuchania’ moich argumentów.

Po pierwsze czytając książkę rozwijamy swoją wyobraźnię. Dzieje się to głównie dzięki książkom fantasy, bo to w nich występują różne dziwne rzeczy, których w normalnym świecie nie spotkamy. Musimy, zatem wysilić wszystkie swoje zmysły i spróbować sobie wyobrazić daną postać, miejsce, rzecz. Książka nas tego uczy. Autor dokładnie opisuje to, co mamy przedstawić sobie, a co np. zobaczyli nasi bohaterowie, którzy występują w książce.

Po drugie książka jest także źródłem rozrywki. W pochmurny, deszczowy dzień możemy sięgnąć na półkę z książkami bądź też udać się do pobliskiej biblioteki i przeczytać coś pogodnego, lekkiego, od czego poprawia się humor i zły nastrój znika. Przeżywamy losy naszego bohatera i utożsamiamy się z nim my sami. Czytając książki wykorzystujemy nasz wolny czas, mądrze i z dobrymi skutkami.

Moim ostatnim argumentem jest to, że kiedy czytamy uczymy się. Poznajemy kulturę różnych krajów, ludzi i ich zwyczaje, potrafimy sobie to wyobrazić w większej mierze, niżeli czytając opisy encyklopedii, które już się są tak bogate w szczegóły i w tak ciekawy sposób opisane. Jeżeli zaś mamy problem z jakimś zadaniem zawsze możemy sięgnąć do książki przedmiotowej lub też encyklopedii. Powiecie, że teraz jest Internet. Tak, zgadzam się z tym, ale co zrobimy, kiedy go zabraknie? Mało zdarza się awarii prądu spowodowanych przez burzę? Wtedy naszym jedynym wyjściem jest książka.

Czytając wzbogacamy nasze słownictwo, co skutkuje potem w rozmowach, czy też zadaniach z języka polskiego, historii oraz innych przedmiotów szkolnych.

Mam głęboką nadzieję, że tymi argumentami przekonałam przynajmniej garstkę ludzi do czytania książek. To naprawdę dobre spożytkowanie czasu, a do tego, jakie przydatne!

Viviannna.