Kobieta do zarządów PZPN !

Wywiad z panią prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Oksaną Stankiewicz.

Skąd się wzięła u Pani fascynacja do piłki nożnej ?

Zamiłowanie do piłki nożnej pojawiło się już u mnie w szkole podstawowej . Od dziecka wolałam usiąść w fotelu u taty na kolanach i oglądać mecz, niż biegać po podwórku, czy bawić się lalkami.

Czy kobiety i piłka nożna to dobre połączenie ? Czy jednak jest to sport tylko dla facetów i tylko oni naprawdę wiedzą o co w niej chodzi ?

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, budzi zachwyt i zainteresowanie milionów ludzi z czego większość to oczywiście mężczyźni . Natomiast zostały przeprowadzone wielokrotnie badania odnośnie kobiet i piłki nożnej . I mogę oświadczyć publicznie, że powinien być koniec ze słynnymi dowcipami o kobietach i ich wiedzy na temat na przykład „spalonego”. Koniec kpin kabaretów, gdzie żona pyta męża w połowie meczu „ Kochanie, a którzy to nasi ?” . Ostatnio przeprowadzone wyniki badań, obalają wiele mitów i stereotypów na temat kobiet i ich stosunku do piłki nożnej. Z badań wynika również, że kobiety wcale nie uciekają z domów kiedy przychodzi pora meczu tylko blisko 40 % decyduje się na wspólne oglądanie meczu z mężem .

Dlaczego zdecydowała się pani pełnić tak ważną funkcję w Polskim Związku Piłki Nożnej ?

Każda kobieta chce być tą najważniejszą , pełnić rolę przywódczyni i dominować nad mężczyznami .Można więc rzec, że przywódcą się rodzi , a nie staje. Tak więc od czego zależy skuteczność przewódcy ? Na to pytanie większość ludzi zapewne odpowie, że skuteczni przewódcy odznaczają się pożądanymi cechami na przykład charyzmą, umiejętnością przewidywania i przekonywania. Już od dziecka czułam że płynie we mnie ta krew, ponieważ lubiłam planować ,organizować i kierować ludźmi .Każdemu prezesowi niezbędny jest pewien zakres wiedzy o funkcjonowaniu danego obszaru i właśnie tym moim obszarem jest zamiłowanie do piłki nożnej. Zdałam sobie sprawę, że potrafię motywować innych do działań i kontrolować to co robią dlatego uważam że znalazłam się na właściwym miejscu.

Jakie ma pani szczególne cele na uwadze? I jakich zmian chciała by pani dokonać?

Na uwadze mam bardzo dużo celów. Jednym z nich i to chyba najważniejszym w tym roku jest zorganizowanie rozgrywek Euro dla kobiet. No bo kto powiedział, że piłka nożna to tylko męska rozrywka? Dążę do tego aby właśnie w czasie polsko-ukraińskiego Euro , kobity też wyszły na stadion i to nie w roli kibiców. Kolejnym moim celem jest założenie stowarzyszenia działającego przy PZPN „Bez ciebie nie idę”, które będzie miało za zadanie dać szanse młodym i nie pełnosprawnym dzieciom szanse zagrania w piłkę nożną i będzie to czysto charytatywne przedsięwzięcie . Co do zmian, jak by było to możliwe wprowadziła bym ich jak naj więcej dla dobra Polski Piłki, ale „Nie od razu Kraków zbudowano” . Chciała bym aby kobiety miały równe szanse zaprezentowania się w rozgrywkach piłki nożnej i również miały satysfakcje, że godnie reprezentują swój kraj tak jak mężczyźni.

Czy to, że jest pani kobietą ma wpływ na sprawowanie władzy w PZPN ?

Oczywiście, że ma wpływ i to stanowczy, ponieważ jako kobieta potrafię w inny sposób spojrzeć na świat piłki nożnej. Wnoszę dużo ciekawych i świeżych pomysłów oraz kreatywnie patrzę na niektóre rzeczy, całkiem inaczej niż płeć przeciwna. Uważam, że znalazłam się na właściwym miejscu i o właściwej porze, bo kto inny jak nie kobieta lepiej by się nadawał na takie stanowisko .