Zbliża się 8 marca czyli Dzień Kobiet. W tym artykule znajdziecie trochę o historii tego święta oraz kilka pomysłów na prezenty.

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Ustanowiono je dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy kobiet. W roku 1908 w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało walcząc o swoje prawa. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna

w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla nich. W Polsce święto to zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. W dniu tym, w okresie PRL, kobietom w zakładach pracy składano życzenia i wręczano prezenty, najczęściej goździki i tulipany. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce zlikwidowane zostały w 1993 roku przez ówczesną premier Hannę Suchocką. Jednak tradycja składania życzeń kobietom w tym dniu nie zmieniła się od czasów PRL.

Najbardziej popularnym prezentem na Dzień Kobiet są kwiaty. Praktycznym i zarazem pięknym prezentem może być również biżuteria, drobny pierścionek czy piękny wisiorek. Życzenia tez są bardzo mile widziane. Oto kilka ciekawych wierszyków które na pewno wywołają uśmiech na twarzy każdej kobiety.

Słałbym Ci co dzień kwiatów bukiety,

bo nie ma drugiej takiej kobiety!

Lecz dziś dzień szczególny, więc przyjmij życzenia,

niech znikną wszystkie Twoje zmartwienia,

niech szczęście i miłość Twe serce wypełni,

niech każde marzenie Twoje się spełni,

niech na Twej twarzy

uśmiech zagości

bo dzień dzisiejszy jest pełen radości.

Wyjątkiem jesteś w tym wielkim świecie,

należą się kwiaty takiej kobiecie.

Dla dziewcząt, które znam

moc życzeń dzisiaj mam,

dużo zdrowia, szczęścia i miłości

oraz kwiatów i radości,

niechaj się to niesie na cały kraj,

dziś dla pań wszystko naj... naj... naj.

8 marca Święto Kobiet

więc życzenia składam tobie.

Dużo szczęścia i radości

a w nauce

pomyślności.

Miej na ustach uśmiech słodki

w życiu zaś nie doznaj troski.