Obraz Williama Blake'a " Stworzenie świata " powstał w 1824 roku. Na malowidle uwagę widza przyciąga postać Boga ukazana w momencie tworzenia nieba i ziemi.

" Znakomitość " znajduje się w centralnej części obrazu, pochyla się nad powstawanym światem, odmierzając go cyrklem . Postać Boga o ciele młodego mężczyzny i twarzy starca, emanuje energią. Rozwiane , śnieżnobiałe włosy i zamyślone oblicze pięknej istoty pozwalają mi twierdzić, iż jest On całkowicie pochłonięty pracą- tworzeniem świata.

Przestrzeń wokół Boga jest ciemna niczym czarny mrok. Może w ten sposób William Blake chciał przedstawić pustkę, chaos i ciemność, panującą przed stworzeniem nieba i ziemi. Obraz jest pełen zaskakujących zestawień kolorystycznych. Jaskrawa czerwień, rażąca żółć kontrastująca z głęboką czernią.

Po dokładnym przyjrzeniu się dziełu Williama Blake'a można spostrzec, iż na obrazie znajdują się greckie litery alfa i omega- oznaczają początek i koniec. Pierwsza litera jest ukryta w konturach cyrkla, a druga na rozświetlonym okręgu.

Uważam, że autor nieprzypadkowo wybrał te symbole. Utwór ten wywarł na mnie ogromne wrażenie i skłonił do zapoznania się z innymi dziełami Williama Blake'a.