Recenzja filmu „W ciemności”

Dnia 15.04.2013 roku całą klasą wybraliśmy się na film wojenno-historyczny pod tytułem „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland jest to kolejna wielce emocjonująca, dramatyczna, przejmująca i trzymająca w napięciu produkcja .

Została ona wyświetlona w Wodzisławskim Centrum Kultury do upamiętnienia siedemdziesiątej rocznicy upadku Getta Warszawskiego. Została oparta na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Możemy zobaczyć jak Polak z Lwowa pomaga uciekinierom z getta ukrywać się w kanałach pod miastem. Od samego początku jego motywy były zrozumiałe, robił to wyłącznie dla pieniędzy aby utrzymać własną rodzinę i wieść dostatnie życie. Z czasem intencje i pobudki głównej postaci zchodzą na dalszy plan. Zaczyna odczuwać chęć pomocy, dobroć oraz smutek, niepewność i determinacje w chwilach niebezpieczeństwa Żydów.

Nad produkcją czuwała Polska,Niemcy i Kanada ,która ukazała się światu 2 września 2011 roku. Jak już wspomniałem, film ten jest najnowszym dziełem Agnieszki Holland oraz polskim kandydatem do Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny z 2012 r. Scenariuszem zajął się David F. Shamoon była to jego pierwsza a zarazem udana próba zekranizowania książki która zdobyła wielkie uznanie.

Leopolda Socha zagrał Robert Więckiewicz jest to bohater filmu który przez 14 miesięcy pomagał przetrwać Żydom. Jest on główną postacią wokół której dzieją się wszystkie wydarzenia ma on w większym lub mniejszym stopniu wpływ na los wydarzeń które się odbyły. Oprócz niego jest jeszcze wielu aktorów którzy się wyróżniają lecz trudno wskazać te ważniejsze lub mniej ważne . Wszyscy zasługują na uznanie ponieważ odegranie i poczucie tego co wydarzyło się w przeszłości jest trudne. Nie jest to łatwy gatunek i czasem potrzeba wieku i wytrwałości aby go zrozumieć i poczuć płynące z niego przesłanie. Nie każdemu może odpowiadać ta produkcja ale z pewnością warto ją zobaczyć.

Film ten nie tylko warto zobaczyć z powodu rocznicy lub zabicia czasu ale szczególnie ze względu na nasze odczucia względem naszej narodowości,duchowości czy nawet dla nas samych. Powinniśmy zobaczyć i zastanowić się czy my sami bylibyśmy gotowi do tak wielkich poświęceń. Nie jest to łatwe ale myślę, każdy może sobie na to sam odpowiedzieć. Osobiście bardzo podobał mi się ten film lecz z drugiej strony przerażał fakt w jakich warunkach jesteśmy gotowi żyć żeby przeżyć.