Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego, jest jednym z największych miast w Polsce (trzecie pod względem zajmowanej powierzchni oraz siódme ze względu na liczbę ludności), a także jedną z polskich metropolii uznaną przez Unię Europejską. Ze względu na położenie (granica państw a z Niemcami oraz bliskość Morza Bałtyckiego), Szczecin pozostaje jednym z większych ośrodków gospodarczych w kraju. Mimo iż historia miasta sięga już VII – VI w., to burzliwe czasy wojen spowodowały, że dopiero po 1945 r. Szczecin został na dobre przyłączony do ziem polskich.

Szczecin jest usytuowany na Wzgórzach Szczecińskich oraz w Dolinie Dolnej Odry, wchodzących w skład Pobrzeża Szczecińskiego. Otoczony trzema puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską, stanowi dużą atrakcję dla amatorów turystyki pieszej. W granicach miasta znajduje się także największe jezioro województwa zachodniopomorskiego: Jezioro Dąbie, które jako jedyne w Polsce umożliwia cumowanie jachtów pełnomorskich.

Turyści mogą skorzystać z Miejskiego Szlaku Turystycznego, który prowadzi po 42 najciekawszych miejscach Szczecina. A należą do nich między innymi: renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, Brama Portowa, budynek, w którym mieszczą się Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny, Bazylika Archikatedralna im. Św. Jakuba.

Planując wieczór, warto odwiedzić najstarsze kino na świecie „Pionier”, które działa nieprzerwanie od 1909 r. Można się wybrać także do któregoś z kilku teatrów: Współczesnego, Polskiego, Kana, Krypta, Teatru Lalek „Pleciuga”, a także do Filharmonii Szczecińskiej i Opery na Zamku. Do ciekawszych imprez cyklicznych odbywających się w mieście można zaliczyć: Dni Morza, Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt", Festiwal Artystów Ulicy.

Szczecin dysponuje 50 obiektami noclegowymi (schroniska, pensjonaty, hotele), z czego 20 z nich to hotele w Szczecinie o zróżnicowanym standardzie.

Szczecin jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych. Ze względu na bliskość granicy państwa zostały utworzone dwa kolejowe przejścia graniczne, jedno morskie w porcie Szczecin, trzy drogowe oraz dwa turystyczne. Ponadto ważnym ośrodkiem komunikacji międzynarodowej jest Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, znajdujący się w odległości około 31 km od miasta.

Charakterystyczną cechą Szczecina jest gwiaździsty układ ulic, wzorowany na planie Paryża. Ponadto, jako jedno z nielicznych miast, posiada duże przestrzenie zieleni, co sprawia, że zostało nazwane „miastem zieleni”. Do Szczecina warto wybrać się szczególnie wiosną, kiedy zaczynają rozkwitać gęsto obsadzone magnolie.

Historia Miasta:

Początki Szczecina sięgają ósmego wieku. Około X i XI wieku nastąpił rozwój grodu i podgrodzia dzięki rozwojowi różnych zajęć rzemieślniczych, rolniczo-hodowlanych, rybackich i handlowych.

Były tu uprawiane wszystkie podstawowe gatunki zbóż, rośliny przemysłowe takie jak len i konopie, ogrodnicze (groch, bób, chmiel) oraz różne owoce (grusze, jabłonie, wiśnie, śliwy). Hodowla nastawiona była na trzodę chlewną, bydło, owce, kozy i drób. Miasto stało się potęgą. Kolejne wieki i kolejne wydarzenia historyczne miały ogromny wpływ na sytuację gospodarczą miasta związaną z panowaniem na tych terenach różnych władców.

W XVI wieku Szczecin znajdował się pod panowaniem trzech kolejnych władców z dynastii Gryfitów : Bogusława X , Barnima IX oraz Jana Frydryka . Za ich panowania zapoczątkowana została polityka ograniczania niezależności miasta, która sprawiła iż miasto straciło szereg uprawnień, musiało zrezygnować z prowadzenia własnej polityki zewnętrznej , zmniejszyła się także rola Szczecina w pomorskiej reprezentacji stanowej.

Od drugiej połowy XVI w. Nastąpiło stopniowe zahamowanie rozwoju miasta, związana ze zmianami zachodzącymi w życiu gospodarczym, społecznym, politycznym i kulturalnym Pomorza Zachodniego. Wiek XIX stał się dla Szczecina przełomowym, nastąpiły kolejne zmiany ustrojowe i kolejny ogromny rozwój miasta. Szczecin zasłynął cementownią, rafinerią cukru, stocznią. Rozwijał się przemysł chemiczny, hutniczy i budowlany nastąpiła rozbudowa portu szczecińskiego.

Okres II wojny światowej to dla Szczecina ogromne straty. Wskutek alianckich nalotów bombowych, szczególnie w latach 1943-1945, zabudowa miasta została zniszczona w 60-70%, port wraz z przyległościami w 70-80%, a obiekty przemysłowe uległy zniszczeniu niemal w 90%. Od tego czasu minęło wiele lat podczas których miasto stara się odzyskiwać swoją wielkość, znaczenie i piękno.

Dojazd do Szczecina

Do Szczecina można dotrzeć:

* Autobusem: istnieje jeden dworzec autobusowe obsługujące ruch międzynarodowy i krajowy;

* Koleją: istnieją dwa dworce kolejowe obsługujące ruch międzynarodowy i krajowy: Szczecin Główny i Szczecin Dąbie;

* Samolotem: w odległości około 43 km na północny-wschód od Szczecina znajduje się Port Lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

Szczecin jest miastem oddalonym o ok 60 km od wybrzeża, jednak nadal jest znaczącym portem morskim. Jest to również ważny ośrodek turystyczny dla gości z podróżujących z krajów sąsiadujących z Polską - Niemiec czy Danii. Dostęp z krajów skandynawskich umożliwiają promy kursujące np ze Szczecina.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to hotele w Szczecinie oferują tani nocleg w komfortowych warunkach, lub położony w ścisłym centrum miasta.

Szczecińskie hotele i inne obiekty noclegowe nastawione są zarówno na gości podróżujących turystycznie jak i dla turystów biznesowych.

Zabytki:

Zamek Książąt Pomorskich – powstał na przełomie lat 1124 – 1128 jako drewniany dwór książęcy rodu Gryfitów, w 1346 roku został zastąpiony budowlą kamienną. Podczas swojej długiej historii wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w czasie II wojny światowej, po wojnie odbudowany. Obecnie pełni przede wszystkim funkcję kulturalno-rozrywkową, a także mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.

Wały Chrobrego – to swoiste tarasy widokowe wybudowane na przełomie lat 1902 – 1906, mające 500 metrów długości i leżące 19 metrów nad poziomem rzeki Odry. Na wzgórzu widokowym w latach 1902 – 1921 zostały wzniesione przepiękne budynki w których obecnie mieszczą się Akademia Morska, Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego, a także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Cmentarz Centralny – powstał w latach 1900 – 1901. Obecnie uznawany jest za największy cmentarz w Szczecinie i w Polsce oraz trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Szczecińska nekropolia ma charakter parkowy, ze względu na różnorodność drzew i krzewów znajdujących się na jej obszarze.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie – obiekt który dziś możemy podziwiać powstawał na przełomie kilku epok. Początkowo była to drewniana konstrukcja wybudowana w 1187 roku, w 1250 roku zastąpiona konstrukcją ceglaną. Jej obecny kształt powstał na przełomie XIV i XV wieku.

Sławni I ludzie:

Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst – urodzona w 1729 roku w Szczecinie. Znana jako Katarzyna II lub Katarzyna Wielka, cesarzowa Rosji.

Hermann Günther Grassmann – urodzony w 1809 w Szczecinie. Niegdyś znany jako językoznawca, obecnie jako fizyk i matematyk. Twórca teorii matematycznych i praw fizycznych.

Alfred Döblin – urodzony w 1878 w Szczecinie. Lekarz i pisarz niemiecki. Uznawany za powieść „Berlin Alexanderplatz: dzieje Franciszka Biberkopfa”, uważaną za pierwszą i najważniejszą powieść wielkomiejską Niemiec.

Konstanty Ildefons Gałczyński - urodzony w 1905 w Warszawie. Przez lata związany ze Szczecinem poeta którego dzieła wykorzystywane są do dziś przez artystów sceny kabaretowej i piosenkarzy.

Położenie geograficzne

Państwo: Polska

Województwo: zachodniopomorskie

Powiat: miasto na prawach powiatu

Aglomeracja: szczecińska

Założono: IX wiek

Prawa miejskie: 3 kwietnia 1243

Prezydent miasta: Piotr Krzystek

Powierzchnia: 300,55 km²

Wysokość: -0,1 do 131 m n.p.m.

Ludność (31.03.2011)

liczba 409 596

gęstość 1363 os./km²

Strefa numeracyjna (+48) 91

Kod pocztowy 70-001 do 71-899

Tablice rejestracyjne ZS

Miasto Szczecin ma kluczową rolę w gospodarce morskiej. Na terenie miasta znajduje się port morski, którego zadaniem jest obsługa armatorów z całego świata. Przy porcie znajdują się również firmy, które pośrednio lub bezpośrednio powiązane są z gospodarką morską.

W Szczecinie znajduje się Huta Szczecin, która na terenie polskiego wybrzeża była jedyną hutą żelaza. Stopa bezrobocia w tym roku w Szczecinie była na poziomie prawie 11%.

Na terenie miasta w roku 2012 zarejestrowanych było ponad 6600 prywatnych spółek handlowych, prawie 9200 podmiotów trudzących się handlem detalicznym oraz prawie 5200 podmiotów zajmujących się handlem hurtowym.

W mieście w roku 2010 znajdowało się 15 targowisk, które codziennie były odwiedzane przez mieszkańców miasta. Na terenie targowisk do handlu dochodziło w prawie 1200 punktach sprzedaży. W Szczecinie co tydzień(w każdą niedzielę) odbywają się również giełdy samochodowe. Miasto znane jest na terenie kraju, dzięki paprykarzowi szczecińskiemu, który jest znanym Polakom dodatkiem do kanapek.

W Szczecinie najliczniejszą jednostką pomocniczą są osiedla, których jest aż 37. Miasto podzielone jest na 4 dzielnice, które mają pod sobą dane osiedla, dzięki czemu Miasto może wykorzystać je w celu organizacji pracy i zarządzania miastem. Taki podział miasta istnieje od roku 1990, tylko z małymi zmianami granic dzielnic oraz osiedli. Zmianie uległy tez statuty niektórych z osiedli.