Adam Mickiewicz jest jednym z najpopularniejszych polskich poetów. Urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia w 1798 r. Napisał on wiele poruszających utworów.Między innymi jest autorem pięknej epopei pt. "Pan Tadeusz". Pisał też ballady i romanse. Bardzo ważnym utworem były również ,,Dziady" , które zaliczamy do dramatu romantycznego.

Dziady skladaja sie z czterech części . Została w nich zerwana zasada trzech jednosci.

Dramat charakteryzuje się wieloczasowością . Czas historyczny , czyli konkretne daty przykladem tego jest 1 listopada 1823, oraz autentyczne wydarzenia , w ktorych biora udzial postacie historyczne , ktore dzieja sie obok czasu zwiazanego z mitem religijnym .

Akcja dzieje sie zgodnie z porami roku, przemianamiw przyrodzie.

Kolejnym argumentem jest scena siódma zwana : "Salon Warszawski".

Bohaterowie występujący w tej scenie zostali podzieleni na dwie grupy, czyli arystokratyczną elitę (toważystwo stolikowe) i młodych patriotów stojących przy drzwiach.

Jest to scena realistyczna , zbiorowa, ktora nie zawiera elementów świata fantastycznego.

Akcja odbywa się w salonie , w dwóch miejscach,przy drzwiach kilku młodych ludzi oraz dwóch starych Polaków i pzy stoliku , gdzie zebrali się urzędnicy , damy ,generałowie. Widzimy rowniez zupelnie inne tematycznie dyskusje jednych i drugich.

Wszyscy dobrze sie bawia , ale zaluja wyjazdu Nowosilcowa, bo ich zdaniem on najlepiej organizuje bale.

Między dwoma toważystwami jest pewna różnica , poniewaz przy drzwiach toczy sie dyskusja wylacznie w jezyku polskim , zatem przy stoliku prowadza konwersacje po francusku.

Rozmawiajamlodzi patrioci omawiaja sytuacje polityczna na litwie i w Polsce.

Rozmawiaja o represjachcarskich i przesladowaniach polskiej mlodzieży.

Zgromadzeni przy stoliku reprezentuja postawe konserwatywna. Ci zebrani przy drzwiach to postepowa mlodzież , która jest gotowa walczyc oraz ginąć za swój kraj. Wierzą w zryw i odzyskanie niepodleglosci.

Zewnętrzną oraz negatywnie oceniona czescia jest arystokracja, ktorej podobaly sie uklady z Rosja.

Elita wspominala tez cudowne bale organizowane przez Nowosilcowa.Narzekali oni ,ze nikt inny nie potrafi urzadzic zabawy jak Senator. Gdy temat rozmowy zmienil sie na literature, towarzystwo stolikowe stwierdzilo , ze Polak nie lubi drastycznych scen opisanych przez romantyków, chtnie siegnie jednak po utwór sielankowy i spokojny.

Gorącą, wewnetrzna czescia sa romantycy , ktorzy nie tylko orężem , ale takze mysla i slowem walczyli z zaborcami . Byli oni gotowi zmienic sie z romantycznych kochankow w romantycznych wojownikow, gotowych wejsc nawet w konflikt z Bogiem. Sytuacja taka miała miejsce w "Scenie więziennej" , gdzie Gustaw zamienil sie w Konrada.

Młodzi buntownicy nie mieli tak dobrego zdania o zaborach jak arystokracja , poniewaz zabierali oni do więzień ludzi niewinnych . Nowosilców więził ich tylko po to , aby odzyskać łaski u cara.

Osoby schwytane bylysadzone , jednak nikt nie wiedzial , za co jest skazany i po jakim czasie wyjdzie na wolnosc, o ile przeżyje. W tym miejscu mozna przywołac postać Cichowskiego, ktory byl torturowany i męczony przez Rosjan ,że po wyjsciuna wolnosc nie poznawal ludzi , a ludzie nie poznawali jego. Sposoby przesluchiwan doprowadzily go do obłędu . Z pogodngo i otwartego mężczyzny stał sie zamknietym w sobie czlowiekiem.

Romantycy twierdzili, ze literatura powinna mowic o terazniejszosci oraz zawierac prawde o tym , jak traktowani sa Polacy , jak przebiegaja śledztwa. Dziela te powinny zagrzewac do walki o wolnosc oraz pomscic przyjaciol i rodzine.

Im bardziej drastyczne i realistyczne te utwory , tym wieksza jest wola walki o niepodleglosc.

W scenie "Pan Senator " widzimy stosunek zaborcow do Polaków . Pani Rollisonowa , ktora chcila , aby skonczyla sie męka jej syna , przyszla prosic o łaskę . Stara schorowana kobieta otrzymala tylko falszywe informacje o tym , że jej syn zyje i czuje sie dobrze, a nastepnie senator kazal ja aresztowac.

Mickiewicz pokazał prawdziwe oblicze narodu wobec panujacej wtedy sytuacji. Na podstawie dwóch towarzystw pokazal, ze Polacy mieli rozne poglady na temat zaborcow.

Podczas gdy romantycy przelewali krew za ojczyzne , arystokracja bawila sie na balach z wrogiem. Swoją postawą elita polska dawała jakby pozwolenie na to , aby nasz kraj cierpial niewolę. Gdy mlodzi bojownicy chcieli pisac o strasznych rzeczach , ktore czynili zaborcy , arystokracja twierdzila , ze Polak nie lubi takich tekstow.

Myślę , że taką postawę elity w pełni obrazująsłowa Wysockiego , ponieważtylko plugawe i zimne osoby zabawiaja sie z wrogiem , podczas gdy ważą się losy ojczyzny .