Jest on głównym bohaterem utworu. Brat sędziego, ojciec Tadeusza, w młodości hulaka, zakochany w Ewie, córce stolnika. Po otrzymaniu w odpowiedzi na oświadczyny, czarnej polewki przy nadarzającej się okazji, niesiony gniewem, zabija Horeszkę. Jest podejrzewany w związku z tym wydarzeniem o związku z Rosjanami. Ucieka z Soplicowa. Chce zmazać ujmę na honorze rodziny pracując jako emisariusz dla dobra kraju. Wraca w rodzinne strony w habicie bernardyna pod przybranym nazwiskiem księdza Robaka. Chce pracując wśród swoich przygotować ludzi do wielkiego powstania i poparcia wojsk napoleońskich w obronie kraju przed Rosją.

Na początku Soplica przedstawiany jest jako młody człowiek zakochany romantyczną miłością, hulaka. Jest bardzo porywczy co widać w jego zachowaniu po czarnej polewce. Hardy i butny. Cechuje go też zbytnia duma i wysokie ambicje.

Miał świadomość, ze ludzie darzą go szacunkiem, miedzy innymi dlatego Horeszka chciał mieć w nim sojusznika na sejmikach, bo za Soplica szły głosy innych. Odmowę ręki Ewy poczuł jako hańbiąca go zniewagę. Rozgoryczenie popchnęło go do morderstwa.