Kornel Makuszyński urodził się w 1884 w Stryju. Pierwszą jego książką napisaną z myślą o młodych czytelnikach była książka pt.: "Bezgrzeszne lata", w której autor opisał swoje przeżycia szkolne z wielkim humorem i fantazją. To właśnie młodzi czytelnicy tej książki skłonili listami pisarza, by napisał dla nich jeszcze coś równie ciekawego i wesołego. I rzeczywiście. Kornel Makuszyński był przed laty jednym z najpopularniejszych pisarzy dl dzieci i młodzieży. Napisał kilkadziesiąt utworów z myślą o najmłodszych i dzieci w starszym wieku, między innymi historię o Koziołku Matołku. (pierwsze wyd. tej książeczki ukazało się w 1969 r.) Koziołek Matołek w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują", podejmuje wędrówkę i popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, w dalekich i egzotycznych krajach.

Kornel Makuszyński jest autorem wielu ciekawych i ślicznych powieści takich, jak: "Awantura o Basię", "Panna z mokrą głową", "Skrzydlaty chłopiec", "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", no i oczywiście "Przygody Koziołka Matołka"

31 lipca minęła 50 rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego. Pisarz zmarł w Zakopanem i został pochowany na słynnym góralskim cmentarzu na Pęksowym Brzysku. W stolicy Tatr znajduje się również Muzeum K. Makuszyńskiego, które możecie odwiedzić, będąc na wakacjach w polskich Tatrach.

Pomysł napisania i zilustrowania przygód Koziołka Matołka zrodził się w głowie Mariana Walentynowicza. Z tym pomysłem przyszedł do Kornela Makuszyńskiego, ale pisarz wcale się do tego pomysłu nie zapalił. Dopiero, gdy Marian Walentynowicz przedstawił pisarzowi plan podróży Matołka, Makuszyński zgodizł się opisać te przygody. Pan Walentynowicz dodał, że narysuje Koziołka i pozostałe postacie występujące w tej opowieści i tak powstała jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci.