1. Scharakteryzuj mózg jako część ośrodkowego układu nerwowego.

mozg jest centrum nerwowym organizmu. Znajduje się w jamie czaszki. Ma silnie pofałdowaną powierzchnię (liczne bruzdy i zagłębienia), która zwiększa powierzchnię półkul mózgowych. Głęboka szczelina podłużna, przebiegająca przez środek mózgu, dzieli go na dwie półkule mózgowe (lewą i prawą)czyli tzw. kresomózgowie. Jest okryty trzema oponami(błonami):

-miękką - przylega do mózgu, silnie ukrwiona, dotlenianie i odżywianie

-pajęczą- pośrednia, otoczona płynem mózgowo-rdzeniowym, ochrona, amortyzacja wstrząsów i regulacja c

Mózg jest centrum nerwowym organizmu. Znajduje się w jamie czaszki. Ma silnie pofałdowaną powierzchnię (liczne bruzdy i zagłębienia), która zwiększa powierzchnię półkul mózgowych. Głęboka szczelina podłużna, przebiegająca przez środek mózgu, dzieli go na dwie półkule mózgowe (lewą i prawą)czyli tzw. kresomózgowie. Jest okryty trzema oponami(błonami):

-miękką - przylega do mózgu, silnie ukrwiona, dotlenianie i odżywianie

-pajęczą- pośrednia, otoczona płynem mózgowo-rdzeniowym, ochrona, amortyzacja wstrząsów i regulacja ciśnienia wewnątrzczaszkowego

- twardą- najbardziej zewnętrzna, ochrona mózgu

Mózg wykazuje budowę dwuwarstwową (widoczną na jego przekroju):

-warstwa zewnętrzna-korowa, zbudowana z istoty szarej(ciał komórek nerwowych), zawiera komórki czuciowe, ruchowe,kojarzeniowe, odpowiada za ruch,czucie, słuch, węch, pamięć, mowę i naukę

-warstwa wewnętrzna- podkorowa, zbudowana z istoty białej(włókien nerwowych).

Części mózgu:

-kresomózgowie, czyli dwie półkule mózgowe, składające się z czterech płatów(płat czołowy, płat ciemieniowy, płat potyliczny i płat skroniowy.

-międzymózgowie - ośrodek głodu i sytośći, kontrola ciapłoty ciała oraz gospodarki wodno-mineralnej

-śródmózgowie - funkcja pośrednicząca-przekaz impulsów pomiędzy korą mózgową a móżdżkiem

-móżdżek - odpowiada za skórcze mięśni, pionową postawę ciała i utrzymanie równowagi

-rdzeń przedłużony - ośrodek: oddychania, krążenia, regulacji czynności narządów trawiennych - ssania, połykania, trawienia.Funkcje męskich narządów płciowych

Narząd

Charakterystyka

wewnętrzne narządy płciowe

jądra

Pełnią podwójną funkcję:

wytwarzają plemniki

produkują męskie hormony płciowe (są gruczołami dokrewnymi).

Są narządem parzystym, położone są w mosznie, poza obrębem jamy brzusznej. Wewnątrz jąder znajdują się liczne, kręte kanaliki nasienne, w których zachodzi proces powstawania plemników (spermatogeneza).

najądrza

Przylegają do jąder od góry, zachodzi w nich proces dojrzewania plemników (spermiogeneza) oraz ich magazynowanie.

nasieniowody

Przewody, którymi wyprowadzane są dojrzałe plemniki, rozpoczynają się w najądrzu, a kończą rozszerzeniem - bańką nasieniowodu, która z kolei przechodzi w przewód wytryskowy uchodzący do cewki moczowej.

cewka moczowa

Ostatni odcinek dróg płciowych, wspólny dla układu moczowego i rozrodczego, znajduje się wewnątrz prącia.

gruczoł krokowy (prostata)

Produkuje wydzielinę, której rolą jest zapewnienie plemnikom odpowiedniego środowiska.

pęcherzyki nasienne

Wydzielają m.in. węglowodany będące źródłem energii dla plemników.

zewnętrzne narządy płciowe

prącie (penis, członek)

Jest narządem kopulacyjnym. Zakończone jest żołędzia prącia, w której znajduje się otwór będący ujściem cewki moczowej. Wewnątrz znajdują się ciała jamiste - jest to układ zatok, które w chwili podniecenia seksualnego wypełniają się krwią, powodując erekcję (wzwód). Z zewnątrz prącie pokryte jest skórą, która nad żołędzią tworzy podwójny fałd nazywany napletkiem.

moszna

Jest to rodzaj worka znajdującego się u podstawy prącia, wewnątrz którego znajdują się jądra. Moszna zapewnia odpowiednią temperaturę do rozwoju plemników (36°C). Jądra powstają w jamie brzusznej i schodzą do moszny w okresie życia płodowego, wyjątkowo niedługo po urodzeniu. Niezstąpienie jąder do worka mosznowego (wnętrostwo) wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, gdyż prowadzi do niepłodności (w jamie brzusznej jest zbyt wysoka temperatura do powstawania plemników).

Budowa ucha

Ucho zbudowane jest z:

ucha zewnętrznego;

ucha środkowego;

ucha wewnętrznego;

Ucho zewnętrzne- zbudowane jest z małżowiny usznej, przewodu słuchowego kończącego się błoną bębenkową, która odgranicza ucho zewnętrzne od ucha środkowego.

Małżowina uszna utworzona jest z chrząstki sprężystej, którą pokrywa cienka warstwa skóry. Przewód słuchowy zewnętrzny wyściełany jest skórą, w początkowym odcinku skóra posiada krótkie, grube włosy oraz gruczoły łojowe. Ściana przewodu usztywniona jest w początkowym odcinku chrząstką sprężystą, która w przechodzi w kość (w dalszym odcinku).

Ucho środkowe- umiejscowione jest w kości skroniowej w jego skład wchodzą:

jama bębenkowa;

trąbka słuchowa;

jamy powietrzne;

Ucho środkowe utworzone jest z systemu jam powietrznych: jamy bębenkowej (spłaszczona przestrzeń wypełniona powietrzem), w której znajdują się trzy kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko, strzemiączko), jamy sutkowej wyposażonej w komórki powietrzne wyrostka sutkowego oraz trąbki słuchowej (Eustachiusza).Trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową z gardłem i pozwala na wyrównanie ciśnienia między uchem środkowym, a środowiskiem zewnętrznym. Działanie kosteczek dźwiękowych oparte jest na zasadzie dźwigni w przenoszeniu dźwięku ze środowiska gazowego (ucho zewnętrzne i środkowe) do środowiska płynnego, które panuje w uchu wewnętrznym.

Prawidłową ruchomość kosteczek gwarantują: napinacz błony bębenkowej, a także mięsień strzemiączkowy; dbają one o zachowanie funkcji akomodacyjnej przenoszenia dźwięku. Dzięki trąbce słuchowej łączącej jamę bębenkową z gardłem dochodzi do wyrównania ciśnienia w jamie bębenkowej.

Ucho wewnętrzne- w jego skład wchodzi błędnik oraz nerw statyczno- słuchowy. W błędniku wyróżniono: błędnik kostny i błędnik błoniasty. Błędnik błoniasty znajduje się wewnątrz błędnika kostnego. Między tymi dwoma błędnikami znajduje się przestrzeń, którą wypełnia perylimfa; wnętrze błędnika błoniastego wypełnione jest endolimfą.

Błędnik zbudowany jest ze ślimaka we wnętrzu, którego znajduje się aparat słuchu, przedsionek, a także kanały półkoliste ( w liczbie 3), które wyposażone są w aparat zmysłu równowagi.

Nerw statyczno- słuchowy jest VIII nerwem czaszkowym w skład, którego wchodzi droga słuchowa i przedsionkowa. Droga słuchowa jest drogą przewodzenia bodźca słuchowego w układzie nerwowym, docierającą do kory płata skroniowego natomiast droga przedsionkowa biegnie do móżdżku.