Atena to postać pochodząca z greckiej mitologii. Bogini ta jest patronką mądrości i sprawiedliwości, a także patronką i opiekunką miast, do których należały min. Sparta i Ateny. Atrybutami, które charakteryzowały tą boginię były: miecz, sowa, drzewo oliwne, dzida, hełm. Atena zaliczana jest do grona 12 głównych bogów olimpijskich. Jej rodzicami wg. opowiadań byli Zeus i Metyda, która została połknięta przez władcę olimpu w obawie przed spełnieniem się przepowiedni, głoszącej jego upadek, do którego przyczynić miały się właśnie dzieci Metydy. Mimo tego Atena zdołała wydostać się na świat przez rozłupaną głowę Zeusa.

 

Pomimo utożsamiania Ateny z mądrością i sprawiedliwością, uważano że jest ona również zazdrosna i łatwo popada we wściekłość. Dowodem na to jest między innymi opowieść o tym, jak pod wpływem zazdrość przemieniła mistrzynię tkanin Arachne w pająka, z racji tego, iż posiadała ona większy talent tkacki niż sama bogini.

 

„Atena przedstawiana jest głównie jako kobieta klasycznej urody odziana w zbroje, albo przynajmniej w hełmie i długiej szacie. W jednej dłoni przeważnie dzierży włócznie. Druga dłoń zwykle jest wolna i coś wskazuje, choć rzeźbiarze, przykładem Fidiasza, stawiali jej na dłoni małą Nike