W definicjach co to jest miłość można przeczytać, że jest to pragnienie szczęścia dla drugiej osoby, dowolna ilość emocji. Miłość jest źródłem inspiracji dla twórców literatury. Często uważana jest za sens ludzkiego życia.

Czwarta część "Dziadów" Adama Mickiewicza przedstawia miłość jako ogromną namiętność, ale i też niewyobrażalne cierpienie. Monolog Gustawa jest o sile miłości, o szczęściu jakie można dać drugiemu człowiekowi. Bohater uległ miłości całkowicie. Wszystko inne przestało się liczyć. Uczucie stało się sensem jego życia. Miłość to wielki dar od Boga. Jednak miłość Gustawa nie była szczęśliwa. Bohater popadł w obłęd. Uważał, że miłość jest silniejsza od śmierci. Gustaw popełnił samobójstwo, ponieważ nie mógł być ze swoją ukochaną. Wierzy, że rozstanie nie było ostateczne, a dusze zostały związane przez Boga. Nigdy ich dusze się nie rozdzielą , a po śmierci będą mogli być razem.

Wiersz Wisławy Szymborskiej "Miłość od pierwszego wejrzenia" również opowiada o miłości pełnej emocji. Miłość od pierwszego wejrzenia to miłość od pierwszej chwili, gdy dwoje nieznanych sobie ludzi się odnajdują. Myślą, że nigdy się nie widzieli, nie mijali, a przecież nie raz były takie zdarzenia. Los styka ze sobą dwoje ludzi, prowadzi ich pewnymi ścieżkami, żeby w końcu się odnaleźli i poznali pełnie szczęścia. Lecz nigdy nie można mieć pewności, że pierwsze spotkanie jest tak naprawdę pierwszym.

Te dwa dzieła mówią jaka może być miłość. W IV części "Dziadów" jest to miłość pełna cierpienia, która poprowadziła bohatera do samobójstwa. Lecz kiedyś dusza Gustawa i jego ukochanej złączą się i będą razem. W wierszu Wisławy Szymborskiej to miłość nieprzewidywalna. Zrodzona od pierwszego wejrzenia. Wspólną cechą utworów jest miłość pełna emocji. Istnieją różne rodzaje miłości, których jeszcze nie znamy. Dzieła literackie przybliżają nam obraz o tym uczuciu.