Uranos

Uranos w mitologii greckiej był uosobieniem Nieba. Był pierwszym władcą świata i jednym z najstarszych bóstw. Został poczęty i urodzony przez Gaję – uosobienie Ziemi, bez udziału innej istoty. W późniejszym czasie Gaja została jego małżonką.

Z ich kazirodczego związku na świat przyszły kolejne pokolenia bogów. Początkowo zrodzeni zostali tytani, natomiast ich młodszym rodzeństwem byli kiklopowie oraz hekatonchejrowie zwani sturękami. Uranos był bogiem, który nienawidził dzieci, a te które spłodził wraz z Gają uważał za szkaradne i okrutne. Lękając się siły oraz potęgi sturękich i cyklopów strącił ich w bezdenne czeluści Tataru. Gaja, nie chcąc dopuścić do tego, by Tytani również zostali tam zesłani zaczęła knuć spisek przeciwko niemu wraz ze swym synem, tytanem – Kronosem. Spisek się powiódł, Uranos został zaatakowany przez swych synów i córki. Najmłodszy z nich otrzymanym od Gai sierpem, haniebnie okaleczył ojca i zajął jego miejsce na tronie.

W momencie stracenia władzy przez Uranosa, nie mógł on panować nad Gają, co często jest interpretowane jako symboliczne oddzielenie się Nieba od Ziemi.