Autorem obrazu "Panny dworskie" jest hiszpański malarz Diego Velazquez. Był on nadwornym malarzem Filipa IV w okresie baroku. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie.

Dzieło przedstawia scenę rodzajową z życia na dworze królewskim, które przedstawia panny dworskie. Na pierwszym planie możemy zauważyć pięcioletnią infantkę Małgorzatę Teresę, jedyną córkę króla Filipa IV i jego żony Marianny. Dziewczynka ubrana jest w jasną, szykowną suknie, która jest przyozdobiona kwiatami. Przyciąga ona znacznie uwagę patrzącego, ponieważ znajduje się w centrum obrazu w otoczeniu dworzan, karłów oraz psa. Na drugim planie widzimy samego malarza, który ubrany jest w ciemny strój jednocześnie kontrastujący z suknią infantki. W oddali możemy zauważyć mężczyznę stojącego w drzwiach, który być może kogoś wygląda. na drugim planie znajdują się jeszcze duże, niezbyt wyraźne postacie zajęte rozmową. Jest to ochmistrz i ochmistrzyni. Na ścianach w tle sali wiszą znacznych rozmiarów obrazy przedstawiające sceny mitologiczne. Im bardziej wpatrujemy się w obraz dostrzegamy parę królewską w małym lustrze. Artysta zastosował technikę światłocienia oraz bardzo szczegółowo i dokładnie przedstawił wszystkie elementy obrazu. Jest to charakterystyczne dla okresu baroku.

Moim zdaniem obraz jest bardzo interesujący i intrygujący swoją tajemniczością. Bardzo podoba mi się ujęcie pary królewskiej w lustrze i sama postać Diega. Można podziwiać malarza za to, że namalował karły, które nie pojawiały się wtedy na obrazach. Dzieło to skłania nas do tego, abyśmy zastanowili się nad jego tematem i niektórymi sprawami, które nie są do końca wyjaśnione.