W dzisiejszych czasach młodzież jest postrzegana w różny sposób. Jedni twierdzą, że jest to grupa zagubionych ludzi, wkraczających w dorosłe życie, która kiedyś w przyszłości kształtować będzie rzeczywistość. Inni widzą ich jako złych, tak po prostu, często nie mając racji. Moim zdaniem młodzież dzieli się zarówno na tę pierwsza, jak i drugą grupę.

Nastolatek w dzisiejszych czasach marzy o dobrze napisanej maturze czy w późniejszym czasie o skończeniu studiów na najlepszej uczelni i znalezieniu pracy, która da mu odpowiednio wysokie wynagrodzenie finansowe. Jest to właśnie przykład młodzieży grupy pierwszej, która ma wysokie ambicje i bardzo wyraźne cele, do których dążą. Potrafią odnaleźć równowagę pomiędzy nauka, a czasem wolnym i aktywnym jego spędzaniem. Wielu takich ludzi ma inne zainteresowania oprócz szkoły, dzięki czemu rozwijają się w dużo większym stopniu. Oczywiście ta grupa nie jest grupą jednolitą, są też tacy, którzy dają się wciągnąć w tzw. „wyścig szczurów” i po drodze do kariery gubią to co najważniejsze czyli sens i radość z tego co robią. Zaczynają nie robić tego dla siebie, a po to, by być lepszym od innych, zapominając, jak ważny jest drugi człowiek w naszym życiu.

Młodzież przedstawiona przeze mnie powyżej ma bardzo duże szanse na osiągniecie sukcesu, a przede wszystkim bycia zadowolonym z tego jakim się jest dla otoczenia i drugiego człowieka. Dzięki takim ludziom świat jest dużo lepszy i możemy być pewni że w razie potrzeby zawsze ktoś nam pomoże.Młodzież niestety nie jest we wszystkich przykładach tak idealna, czyli mająca w życiu cel i zainteresowania, są wśród nich młodzi, którzy żyją z dnia na dzień, nie przejmując się tym co będzie z nimi w przyszłości. To jest właśnie ta druga grupa, która niestety bardzo niszczy opinie o nastolatkach u ludzi starszych. Nie mają zorganizowanego czasu na naukę czy sport ,dlatego wychodzą z domu i niszczą m.in. przystanki autobusowe, znaki drogowe, kioski. Chodzą na imprezy i spożywają w trakcie nich narkotyki, papierosy i alkohol w dużych ilościach, które mają bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie. Jest to właśnie sposób w jaki spędzają wolny czas. Są bardzo agresywni czym starają się zdobyć jakikolwiek respekt u innych, po to, by nie wypominano im, że nic w życiu nie osiągną i jedyne co im pozostanie to „stanie pod sklepem” i żebranie o drobne na alkohol, a przede wszystkim tylko tak mogą zwrócić na siebie uwagę innych. Przez wychowywanie się w takim środowisku i prowadzeniu takiego trybu życia jest im bardzo ciężko odbić się od tego dna, dlatego ci, którym nie odpowiada ten stan życia nie mają dużych szans na polepszenie swojej przyszłości.