W mojej cukierni znajdą się drożdżówki, ciastka kruche i deserowe (np. ptysie z kremem), pączki i rogaliki z ciasta francuskiego, modne ostatnio muffiny, a także ciasta tradycyjne (np. sernik, ciasta drożdżowe, babki, makowce, jabłecznik czy piernik) oraz torty. Będą one przygotowywane na miejscu. Dzięki temu klientów kusić będą jeszcze ciepłe wypieki, a w lokalu będzie apetycznie pachnieć. Planuję również produkcję okolicznościowych tortów na zamówienie (np. weselnych czy komunijnych). W przyszłości na zamówienie mogę też wypiekać ciasta np. do okolicznych sklepów. Z czasem poszerzę ofertę o niesłodkie wypieki, np. paszteciki czy kapuśniaki oraz lody własnej produkcji. Ustawie w lokalu 2-3 stoliki i dołączę do menu kawę oraz herbatę.

Kapitał pochodzić będzie z pieniędzy już przeze mnie zaoszczędzonych a także uzyskanych w banku "Millennium". Łączna suma to około 50 tysięcy.

Przedsiębiorstwo prowadzonę będzię wyłącznie przeze mnie.Całym swoim majątkiem odpowiadać będę za jego funkcjonowanie.

Zamierzam zatrudnić trzy osoby: dwóch cukierników z wykrztałceniem minimum średnim, posiadających doświadczenie w tym zawodzie,a także osobę posiadającą umiejętność obsługiwania kasy fiskalnej.

W celu uzyskania klientów potrzena będzie odpowiednia kampania promocyjna. Pomoże w tym dystrybucja ulotek w pobliżu lokalu. W ciągu pierwszego miesiąca od otwarcia warto też zaproponować klientom promocje, np. niższe ceny czy darmowego pączka. Planowanę będą obniżki na desry i ciasta , do których użyte będą sezonowe owoce. Dodatkowo zamierzam zareklamować się w lokalnych mediach (w prasie, telewizji, radiu oraz na lokalnych portalach). Założę też stronę internetową dla swojej cukierni. Znajdą się na niej zdjęcia wnętrza i wypieków, oferta z cenami i oczywiście dane kontaktowe. Zainwestuję również w stylowy szyld. Dzięki temu zakład będzie widoczny już z daleka.