Mam nadzieję, ze komuś przyda się ta rozprawka "na jakże ciekawy temat" :/

Niewątpliwie, gdy mamy problem szukamy różnych sposobów na jego rozwiązanie. Szukamy pomocy u przyjaciół. Niestety czasami w używkach, telewizji, Internecie i… książkach. Wbrew pozorom czytanie w dużej mierze życie. Oczywiście nie chodzi tu o literaturę, która nie ogranicza się do czytania instrukcji obsługi telewizora. Ksiązki uczą rozwiązywania problemów codzienności i radzenia sobie z kłopotami. W bohaterach utworów literackich często znajdujemy cechy, które z cała pewnością pasują do nas samych. Literatura rozwija nasza wyobraźnie z czym wiąże się przypływ pomysłów pomagający nam w rozwiązaniu wielu sytuacji.

Książka, która była dla mnie inspiracją i stała się tematem do wielu rozważań był „Mały Książe” chyba nie ma osoby, która nie czytała tej lektury. Nie ulega wątpliwości, że ilekroć otwiera się tą książkę, tylekroć znajduję się w niej nową „rade” pomagającą nam w rozwiązaniu życiowych rozterek. Antoine de Saint-Exupery w swojej baśniowej powieści starał się pomóc zrozumieć- szególnie ludziom- młodym świat. Za pośrednictwem małego księcia, na jego przykładzie udowodnił nam, że nie zawsze sprawiedliwie oceniamy ludzi patrząc na ich wygląd a nie cechy wewnętrzne. Mały Książe zadawał sobie wiele banalnych pytań, na które dzięki niemu odpowiadamy również sobie my sami. Z cała pewnością ksiązka ta pomogła w uświadomieniu przede wszystkich dwóch spraw. Zrozumiałam, że nigdy nie chciałam być taka jak dorośli, a w ostatnim czasie stałam się taka jak oni. Zaczęłam popełniać błędy, które zawsze uważałam za niedopuszczalne. Dzięki temu stałam się bardziej tolerancyjna do cudzych porażek i zrozumiałam, ze każdy błąd można w jakimś stopniu naprawić. Drugą z najważniejszych stwierdzeniem małego księcia jest moim zdaniem „"oczy sa ślepe. Szukać należy sercem”. Sadzę, że serce jest w stanie powiedzieć nam dużo więcej niż wzrok. Ostatnim z argumentów świadczącym o słuszności poglądów autora jest stwierdzenie wypowiedziane przez Elizę orzeszkową „ku celom pożądanym wiodą drogi trudne”.

Sadzę, ze aby poznać tajemnice małego Księcia trzeba przeczytać go kilkakrotnie. Mając jakiś problem warto sięgnąć po ta lekturę i dopiero wówczas podjąć decyzje „szukając sercem”. Z cała pewnością właśnie ta książka zasługuje na miano „pomocnej człowiekowi w trudnych chwilach”. Mam zamiar kierować się wskazówkami małego księcia w całym swoim życiu. Jest to książka pozwalająca dowiedzieć się czegoś nie tylko o innych ludziach, ale również o sobie.