Wiara i światopogląd są nieodłącznymi częściami życia człowieka, i ma bardzo Duzy wpływ na jego przebieg. Z tego powodu ludzie zadają sobie pytanie, które i ja dzisiaj zadam, czy warto wierzyć? A jeżeli warto to dlaczego? Moim zdaniem warto, a dlaczego to już wyjaśniam.

W dzisiejszym świecie, w którym ludzie, a w szczególności młodzież całymi dniami przesiadują w domu, przed komputerem lub telewizorem, wiara stwarza możliwość kontaktu. Ludzie spotykają się w kościele, w różnych grupach w parafiach, ale także na wyjazdach, tak jak np. w mojej parafii co roku organizowana jest kolonia dla dzieci i spływ dla młodzieży, a także dla dorosłych. Jest ona szansą na wyrwanie się z nałogu, gdyż w kościele znajduje się wielu specjalistów leczących różnego rodzaju uzależnienia.

Ludzie wierzący w pewnym sensie jednoczą się, często w kościołach organizowane są zbiórki na różnego rodzaju operacje, pomoc biednym, ale także poza nim ludzie wierzący pomagają sobie bezinteresownie jeśli jest taka potrzeba. Wiara jest też oparciem w trudnych chwilach. Kiedy mamy jakiś problem często uciekamy się do modlitwy, np. gdy osoba nam bliska jest ciężko chora. Myśle że ludziom niewierzącym trudniej przejść przez takie sytuacje.

Kolejnym uzasadnieniem sensowności wiary jest wg mnie to że życie traci trochę na uroku, jeśli przyjmujemy że po śmierci po prostu rozłożymy się na materię organiczną. Świadomość tego że po śmierci życie się nie kończy jest namiastką poczucia że jesteśmy nieśmiertelni, że nasze czyny nawet jeśli nie znaczymy zbyt wiele nie przejdą niezauważone, zauważy je i zapamięta Pan Bóg. Przez to też nie patrzymy na drugiego człowieka jak na jednego z miliardów innych, ale jako na szczególną osobę, niepowtarzalny charakter. Myślę że to było bodźcem, który sprawił że Agnes Bojaxhiu stała się Matką Teresą i uratowała tak wiele osób, a tym którym nie dane było przeżyć ulżyła w cierpieniach. Chociaż też nie robimy tego specjalnie po to żeby przypodobać się Bogu, tylko dlatego że takie wartości niesie ze sobą wiara katolicka, tak nas nauczono.

Podsumowując, warto wierzyć bo wiara czyni cuda. Wiara daje człowiekowi poczucie wspólnoty, jest czynnikiem scalającym społeczeństwo w trudnych i wymagających sytuacjach typu – protest, powstanie, strajk. Bez niej człowiek nie w pełni może poznać samego siebie.