Dziennikarstwo jest jednym z najtrudniejszych zawodów. Właśnie dlatego, że być rzetelnym nie zawsze jest łatwo. Ten zawód nierozerwanie łączy się z tym właśnie określeniem. Według Słownika Języka Polskiego rzetelny to taki człowiek, który należycie wypełnia swe obowiązki, postępuje zgodnie z prawdą i jest wiarygodny.

Dziennikarza porównać można z nastolatkiem, któremu nie zawsze chce się być obowiązkowym (choć powinien), nie zawsze posługuje się prawdą (bo mu wygodnie), nie zawsze mu wierzą (bo pilnują go inni). Dziennikarz to taka osoba, która mimo wielu przeszkód na swojej drodze, może w jednej chwili zmienić świat. Jednak jest też druga strona medalu. Wystarczy również chwila aby otoczenie odwróciło o sto osiemdziesiąt stopni życie tego właśnie dziennikarza. A więc jest to ogromna odpowiedzialność w której szczerość i prawda stają się wartościami najważniejszymi.

Ja, nastolatka (choć nie dziennikarka) poddałam próbie moje koleżanki. Postanowiłam, że będę „szczera do bólu” i jednej z nich wyznałam, że nie lubię gdy w mojej obecności „obgaduje” inne dziewczyny. Godzinę później usłyszałam dokładnie to samo na swój temat. A jeszcze parę chwil później dotarło do moich uszu, że jestem… plotkarą. Czy powinnam być w tej sytuacji rzetelną? Mogę pójść do dorosłych i we własnej obronie „naskarżyć”, ale koleżanki się pewnie obrażą. Mogę spróbować odkręcić całą sprawę, ale czy uwierzą? Jest jeszcze jedno wyjście. Mogę być cicho, sprawa przycichnie i wszyscy zapomną. Nie wiem tylko czy zapomnę ja…

Myślę, że w pracy dziennikarskiej tak jak i w życiu (czy to małego czy dużego człowieka) ponad wszystkim stać powinna moralność. Bo bez względu na wszystko najbardziej powinien liczyć się człowiek. Szczególnie ten najsłabszy, który potrzebuje najwięcej pomocy. Gdy trudne sprawy dotyczą ludzi, którzy nie potrafią się bronić, to wtedy właśnie rzetelność dziennikarska poddawana jest próbie. Dla tego zawodu nie wystarczy być obiektywnym, lecz lojalnym wobec najbardziej pokrzywdzonych a także wobec własnych przekonań.

Uważam, że rzetelność jest jedyną bronią w dzisiejszym świecie. Jest lekarstwem na wiele chorób dręczących współczesny świat.