Telimena to jedna z bohaterek książki pt. „pan Tadeusz” pochodziła z rodu Horeszków. Była daleką krewną i opiekunką Zosi, która na stałe mieszkała w Petersburgu.

Telimena była dojrzałą, wysoką i ładną kobietą. Jej Włosy , pozwijane w kręgi, w pukle i przeplatane różowymi wstęgi. Telimena ubierała się elegancko zgodnie z najnowszą, zagraniczną modą. Podczas wieczerzy na zamku ubrana była wykwitnie nawet zbyt szykownie jak na wiejskie środowisko. Uchodziła za kobietę atrakcyjną, lecz ubierała się w sposób zbyt pretensjonalny i przesadnie ozdobny. Poruszała się zwinnie i z gracją.

Bohaterka była uważana za kokietkę i osobę lubiącą się przechwalać. Mimo swojego wieku uwielbiała romanse, flirty i samych mężczyzn. Telimena znała różne sztuczki, którymi zdobywała mężczyzn, np. idąc podczas kolacji poślizgnęła się nieco i w tym roztargnieniu na pana Tadeusza wsparła się ramieniu. Potrafiła pełnic obowiązki pani domu i prowadzić rozmowę na równi z mężczyznami co świadczyło o tym że jest niezależna. Kobieta stosowała kosmetyki, którymi maskowała swoje ubytki urody. Telimena była zmienna w uczuciach i nastrojach. Podczas grzybobrania, grzybów nie zbierała, roztargniona, znudzona dookoła się rozglądała. Udała się potem do swojego ulubionego miejsca, Świątyni Dumania, którą również wykorzystywała jako miejsce do kokietowania i zalotów. Lubiła tam czytać romanse. Telimena była zarozumiała. Wszystkim dookoła chwaliła się znajomością świata, udawała światową damę. Telimena miała o sobie bardzo wysokie mniemanie. Bez skrupułów posługiwała się szantażem, podstępem aby osiągnąć cel.

Telimena znała wpływowych ludzi. Bardzo kochała Zosie. chciała dobrze ją wychować i wprowadzić ją w odpowiedniej chwili do świata towarzyskiego i pragnęła aby szczęśliwie wyszła za mąż, chciała uwieźć Tadeusza. Telimena nigdy nie szanowała mieszkańców wsi, wyrażała się o nich z pogarda i lekceważeniem.