Narkomania

Narkotyki są naturalnym lub syntetycznymi związkami chemicznymi m które silnie działają na organizm w rożny sposób: niektóre pobudzająco, inne nasennie, znieczulająco czy halucynogennie. W większości są truciznami i powodują uzależnienie.

 KOKAINA – C17H21NO4. Jest to związek chemiczny należący do estrów. Ma działanie pobudzające i znieczulające (poraża zakończenia nerwów czuciowych), silnie pobudza psychicznie i ruchowo, kokainę stosuje się w laryngologii i okulistyce jako lek znieczulający miejscowo. Używana jako środek odurzający może powodować groźne uzależnienie (kokainizm)

 MORFINA – C17H19NO3. To związek chemiczny zaliczany do amin. Jest jednym z najsilniejszych środków przeciwbólowych i podaje się go jedynie w przypadkach nierokujących poprawy, ponieważ wielokrotne użycie prowadzi do silnego uzależnienia. Najbardziej wrażliwe na działanie morfiny są dzieci. Przenika ona też do płodu i pokarmu matki.

 HEROINA – C21H23NO5 . Postęp chemii umożliwił uzyskanie pochodnych związków chemicznych naturalnie występującej morfiny. Otrzymano w ten sposób silniej i szybciej działającą pochodną morfiny, która nie występuje w stanie naturalnym. Heroina działa silniej przeciwbólowo niż morfina, ale też szybciej i silniej uzależnia, dlatego w medycynie stosuje się ją w jedynie w wypadku zawału mięśnia sercowego.

 AMFETAMINA – C9H13N. Pojawiła się w latach 30. XX wieku jako uboczny produkt rozwoju chemii. Jest groźna, ponieważ bardzo mocno oddziałuje na organizm. Narkotyk ten powoduje m.in. bezsenność, niepokój i zaburzenie procesów myślowych.ALKOHOLIZM

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego. Dawką śmiertelną, porażającą ośrodek oddechowy, jest dla dorosłego człowieka około 450g czystego etanolu (czyli powyżej 4‰ we krwi). Objawy zatrucia zależą od wieku, płci i stanu zdrowia osoby, która pije alkohol .

KOFEINA

Kawa i herbata zawierają kofeinę – C8H10N4O2. Jest to związek chemiczny, do którego organizm łatwo się przyzwyczaja. Spożywanie kawy i herbaty należy do najbardziej rozpowszechnionych i tolerowanych nawyków naszej cywilizacji. Kawę i herbatę pije się w postaci wywaru lub naparu. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących tzw. energy drinków, a także do innych napojów, przede wszystkim gazowanych, takich jak cola. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju.

NIKOTYNIZM

Na utratę zdrowia są narażeni również bierni palacze, czyli ci, którzy sami nie palą, ale wdychają dym z papierosów, przebywając w pomieszczeniach, w których ktoś pali. Dotyczy to zwłaszcza dzieci palaczy, które są narażone na stałe wdychanie dymu papierosowego. Palenie papierosów prowadzi do podwyższenia poziomu dopaminy w mózgu, co jest efektem charakterystycznym dla wielu substancji uzależniających

Lekozależność

Uzależnienie od leków, czyli lekozależność (lekomania) nie dotyczy tylko leków, ale też placebo. Jest to tabletka niezawierająca żadnego leku, lecz glukozę lub inną substancję neutralną. Zażywając placebo, pacjent jest przekonany że pomaga mu zwalczyć dolegliwości. Uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się zmianami zachowania zawsze łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku, dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania leków i wystąpienia ich działań niepożądanych, aż do zatrucia i śmierci.