- obietnica Hektora dotycząca honorowego traktowania ciała pokonanego przeciwnika

- gniewna odmowa Achillesa

- pierwsze starcie przeciwników

- miecz Hektora przeciwko włóczni Achillesa

- utrata włóczni przez Hektora

- śmiertelna rana Hektora

- ostatnia rozmowa przeciwników

- śmierć Hektora

- pomoc Ateny udzielona Achillesowi

ANALIZA FRAGMENTU PIEŚNI 12

POJEDYNEK ACHILLESA Z HEKTOREM

Wielki żal po utracie najlepszego przyjaciela zamienił się w żądzę straszliwej zemsty. Achilles zapewniony przez Atenę o jej pomocy z jeszcze większym uporem i bezwzględnością ścigał Hektora (ten uciekając okrąża 3 razy mury Troi), ale nie mogło to trwać wiecznie. Hektor przezwycięża w końcu swój strach i staje do walki. Doszło do właściwej części pojedynku, a propozycje Trojańczyka ,że jeżeli zabije Achillesa to nie zhańbi jego ciała i odda je Grekom zabierze tylko zbroje i tego samego życzy sobie dla siebie,tylko wzmagały fale gniewu Achillesa,który nie zgadza się na żadne układy. Hektor zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej sytuacji wie ,że zginie ,ale postanawia walczyć do końca. Wie że ta walka przyniesie mu sławę i honor. Ugodzony w szyję Hektor jeszcze raz prosił o oddanie jego ciała rodzinie, lecz nic nie mogło teraz wzruszyć twardego jak kamień achillesowego serca. Zwycięzca z niezwykłą bezwzględnością i samozadowoleniem przywiązał zwłoki do rydwanu i zaciągnął je aż do obozu Greków. Całe zajście oglądała rodzina Hektora . Priam ojciec Hektora po zapadnięciu zmroku przybywa do Achillesa ,błagając o wydanie ciała syna. Oferuje za nie tyle złota ile ono waży ,rzuca się przy tym do nóg Achillesa. Achilles na początku reaguje agresją i złością . W końcu Priam wzrusza Achillesa wspomnieniem jego własnego ojca i skłania go do oddania ciała. Taki jest kres gniewu Achillesa .Trojańczycy grzebią swego najdzielniejszego wojownika w spokoju ,ponieważ Achilles na czas pogrzebu wstrzymuje walki.

Po zakończeniu pogrzebu,dochodzi ponownie do walk. Parys zabija Achillesa trafiając w jego czuły punkt. Po ty zdarzeniu i stracie przez oba wojska najwspanialszych wojowników dochodzi do impasu w wojnie. Wtedy Odys wpada na pomysł aby z Troi wykraść posąg Ateny ,która do puki jej posąg tam był sprzyjała Trojańczykom. Odys wpada jeszcze na drugi pomysł wymyślił KONIA TROJAŃSKIEGO. Pod pretekstem uznania wygranej po stronie Trojan ,w darze szacunku postawili pod wrotami Troi wielkiego drewnianego konia i udali , że się wycofują. Trojańczycy w wielkiej radości wygranej wojny ,przyjęli podarunek mimo tego ,że wróżbita powiedział aby absolutnie tego nie robić,

ponieważ przepowiednia mówiła iż ten koń zniszczy całą Troje. Trojańczycy nie przyjęli tego do wiadomości ,przyjęli podarunek i w wielkiej radości zwycięstwa pili i ucztowali ,bawiąc się prawie do rana. Kiedy pousypiali Grecy wyszli z ukrycia (z konia),otworzyli bramy Troi i zniszczyli całe miasto nie zostawiając ani jednego żywego Trojańczyka. Helena powróciła da Menelaosa , który zrozumiał ,że nadal ją kocha i ,że nie może jej zabić,ponieważ ona nie była winna całej tej sytuacji.