Religia chrześcijańska jest jedną z najstarszych religii na świecie, która z czasem zdominowała, a nawet z terroryzowała świat pełny łatwo wiernych ludzi.

Religia choć z założenia miała pomagać ludziom zrozumieć wpływ na nas i miłość Boga z czasem podbiła wszystkie zakamarki naszego życia. Jej dominacja była tak wielka, wszyscy monarchowie, królowie mieli być podlegli i liczyć się ze świętym słowem patriarchów kościoła katolickiego. Wielu naukowców m. in. Galileusz bał się swoich wyników badań i wyciągniętych wniosków z powodu kościoła, który nie dopuszczał żadnych innowacji, a wszystko o było niezgodne z nauką kościoła uznawane było za herezje i podlegało karze. W Hiszpanii postrachem wśród ludzi zwanych mianem heretyka budziła bezwzględna inkwizycja.

Tamtejsze mieszczaństwo nie było zbyt elokwentne i wykształcone i tym samym łatwowierne ludziom wydającym się być natchnionym wiedzą przez Boga. W powieści Sienkiewicza pt. Krzyżacy autor pokazuje nam jak ludzie sprzedawali i przede wszystkim kupowali tak dziwne przedmioty zwane świętymi jak: szczebel ze snu z drabiny św. Jakuba.

Ludzie teraz są mniej łatwowierni, zachowują się jak zranione zwierze, nie zaufają tak szybko. Potrzeba czasu, aby kościół miał znów taki szacunek jak dawniej, ale trudno zdobyć szacunek, a jeszcze trudniej go zachować.

Można dodać więcej konkretów tj. krucjaty, krucjata dziecięca, zjazd w Clermont, Kopernik, Galileusz, "Anioły i demony"