W dzisiejszym czasach zadajemy sobie wiele pytań, a nasze życie wymaga coraz bardziej wyczerpujących odpowiedzi. Jednym z nurtujących nas pytań może być pytanie: „czy warto podróżować?” Czy warto tracić czas i pieniądze? Otóż sądzę, że tak i postaram się to udowodnić w dalszej części rozprawki.

Pierwszym argumentem świadczącym o tym może być to, że podróże kształcą. Wyjeżdżając za granicę poznajemy nowe kultury i tradycje. Uczymy się obcych, nieznanych nam dotąd języków, a przede wszystkim zwiedzamy ciekawe dla nas miejsca i poznajemy ich historię i geografię.

Następnym powodem, że warto podróżować może być przykład postaci z lektury „Mały Książę”. Chłopiec zwiedzając siedem planet poznał wielu ciekawych ludzi i wyciągnął z tego wnioski. Na Ziemi poznał pilota, z którym się zaprzyjaźnił i mocno związał.

Kolejnym argumentem, że warto podróżować może być przykład Zenka Wójcika. Chłopiec ten bardzo dużo podróżował, by odnaleźć swego wujka. Podczas tej podróży napotkał wielu ludzi na swej drodze oraz był świadkiem wielu ciekawych zdarzeń. Poznał również swych przyjaciół: Ulę, Pestkę, Mariana i Julka, którzy potem okazali mu wiele serca.

Jednym z wielu argumentów, który do mnie nie przemawia jest argument, że poprzez podróżowanie tracimy czas i pieniądze. Wielu z nas tak uważa. Poprzez wiele rodzajów wycieczek uczymy się różnych ciekawostek, które mogą się nam przydać na egzaminach bądź testach. Nie wolno zapomnieć mi także, że poprzez wędrówki nawiązujemy nowe znajomości oraz przyjaźnie.

Na zakończenie wracając do pytania postawionego w temacie: „czy warto podróżować?”, udzielam jednoznacznej odpowiedzi: „tak”. Swoje argumenty wesprę autorytetem Ryszarda Kapuścińskiego, który powiedział: „Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”.