W XXII księdze "Iliady" Homer opisuje pojedynek Achillesa i Hektora. Jeden z nich stoi po stronie Trojan, drugi zaś Grecji. Na pierwszy rzut oka są do siebie podobni. Natomiast póżniej okazuje się, że mają wiele cech, którymi się różnią.

Hektor to młody, silny i potężny wojownik. Najstarszy syn Priama i Hekabe. Jego zręczność i sprawność władania bronią znacznie przewyższają umiejętności zwykłych Greków. Hektor ma kochającą żonę Andromachę i synka. Poświęcając swoje życie dla ojczyzny, rezygnuje ze szczęścia rodzinnego. Podczas walki jest spokojny i opanowany. Walczy dla honoru.

Achilles, syn Peleusa, księcia tesalskiego i Tetydy, boginki morskiej. Jest dobrze zbudowany, rysy twarzy z kolei ma bardzo delikatne: ,,książe był tak delikatnej urody, że w sukniach panieńskich wydawał się siostrą królewien.” Jego uroda jest ogromnym przeciwieństwem cech charakteru. W czasie walki ujawnia swoje negatywne cechy. Jest bezlitosny, okrutny i nieczuły: ,,I w pojedynkach, i w bitwie pospólnej najstraszliwszy był Achilles.” Nie zależy mu na zwycięstwie Greków, lecz jedynie na własnej chwale.

Nie obawia się ran, ponieważ jako dziecko został wykąpany w wodach Styksu, co zapewnia odporność na ból i rany. Na jego ciele jest tylko jeden punkt, na który musi uważać - jego pięta, nie zanurzona w wodach rzeki. Stąd bierze się jego odwaga i wspaniała sława niepokonanego bojownika.

Obydwoje chcą pokonać przeciwnika i pragną sławy. Achilles jest wobec Hektora bezlitosny i bezwzględny, bez serca. Hektor, mimo zabicia przyjaciela Achillesa, swą postawą w chwili śmierci wzbudza litość. Bohaterowie idą na wojnę z przekonaniem dokonania czynów, które ich uwiecznią. Możemy obu nazwać bohaterami tragicznymi, których działania są skazane na niepowodzenie. Syn Priama wiedział walcząc z Achajem, że bogowie wyznaczyli wygranego pojedynku. Wiedział o czyhającej na niego śmierci. Natomiast Achilles znalazł się tam w wyniku swoich czynów. Nigdy tak naprawdę nie mógł swobodnie wybierać, robił to co uważano za słuszne. Jak wielu innych bohaterów też nie uniknął przeznaczenia.

Hektora możemy podziwiać za jego mądrość i szlachetność, Achillesa za odwagę. Myślę, że obaj przeciwnicy są pełni męstwa i każdy z nas może ich podziwiać. Obydwoje walczą, każdy w obronie swojej ojczyzny, każdy z nich gotów oddać za nią życie.