Rodion Raskolnikow to główny bohater powieści Fiodora Dostojewskiego pt:,,Zbrodnia i kara". Jest 23-letnim byłym studentem prawa. Musiał zrezygnować z dalszej nauki z powodu braku pieniędzy. Przez pewien czas udzielał korepetycji, tłumaczył i pisał artykuły. Jego sytuacja finansowa jest tragiczna. Utrzymuje go matka, która przysyła mu pieniądze. Ma siostrę-Dunię, z którą jest bardzo związany. Jego ojciec nie żyje.

Rodion często chodził zamyślony. Nie wiedział po co wyszedł z domu, był rozkojarzony. Raskolnikow to typowy samotnik. Na uniwersytecie bliższe kontakty nawiązał tylko z jedną osobą-Razumichinem. W swoim życiu, w pełni zaufał tylko Soni-młodej prostytutce, którą kochał. Patrzył na ludzi jakby był kimś lepszym, innych uważał za mniej ważnych. Cechowała go zmienność nastrojów. Najpierw chciał pomóc młodej prostytutce, lecz po chwili zupełnie przestało mu na tym zależeć. Rodion był bardzo wrażliwy oraz opiekuńczy. Od śmierci ojca to on troszczył się o matkę i siostrę. Pomógł również Marmieładowowi, któremu zorganizował powrót do domu po wypadku. Rodion był sprytny i spostrzegawczy. Bardzo dokładnie zaplanował zbrodnię. Potrafił wszystko przewidzieć-sam domyślił się, że Alona może trzymać swoje skarby pod łóżkiem. Był bardzo odważny skoro zdecydował się na morderstwo. Jednakże jego psychika okazała się słaba. Popadł w obłęd. Wydawało mu się, że wszyscy wiedzą o tym, co zrobił. Nie mógł znieść tego, jak rozmawiał z nim śledczy. Ostatecznie został skazany na 8 lat robót na Syberii. Tam udaje mu się odzyskać równowagę psychiczną.

Rodion Raskolnikow w gruncie rzeczy był dobrym człowiekiem. Dbał o matkę i siostrę. Niestety stał się ofiarą własnej zbrodni, chociaż to dzięki niej znalazł miłość.