Projekt szkolnej sieci bezprzewodowej

Opracowali:

TRAY

1.Wstęp

Zadaniem zespołu jest zaprojektowanie sieci bezprzewodowej współdzielącej dostęp do sieci Internet dla pracowników i uczniów "NAZWA LICEUM". XXI wiek narzuca wykorzystanie cyfrowych źródeł informacji w celach edukacyjnych. Wykorzystanie Internetu zwiększa efektywność pracy poprzez skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania informacji. Nauczycielom umożliwia korzystanie z własnego sprzętu co z kolei ułatwia łatwe wykorzystanie materiałów przygotowanych wcześniej.

Przygotowana sieć pokrywać będzie swoim zasięgiem cały budynek szkoły z naciskiem na korytarze, aby użytkownicy sieci mogli bez problemów i wydajnie korzystać z sieci Internet. Sieć ta zostanie wykonana w technologii bezprzewodowej IEE 802.11b/g/n, umożliwiające połączenie się zarówno starszym jak i bardziej zaawansowanym technologicznie – nowszym urządzeniom.

Sieć będzie zabezpieczona poprzez enkrypcję WPA2 TKIP zabezpieczająca sieć przed dostępem osób niepowołanych i atakami.

2.Zapotrzebowanie użytkowników

Dostęp do sieci Internet dla każdego pracownika i ucznia w ramach rozbudowy sieci i cyfryzacji szkoły. Odbywać się on będzie poprzez bezprzewodową technologię WLAN, stosowaną w komputerach, telefonach, tabletach itp.

3.Specyfikacja techniczna technologii

Wykorzystywane urządzenia:

1.AirLive AP60

Specyfikacja:

4 porty LAN 10/100Mb/s

12V pasywny port PoE (LAN1)

150N 1T1R 11b/g/n

Antena 2 dBi demontowalna dipolowa

Częstotliwości Europa (ETSI) 13 kanałów: 2.412GHz~2.472GHz

Czułość odbiornika

802.11b 11Mb/s ≦ -88dBm

802.11g 54Mb/s ≦ -74dBm

802.11n HT20 MCS7 ≦ -71dBm

802.11n HT40 MCS7 ≦ -68dBm

Modulacja:

802.11n: BPSK, QPSK, 16-QAM, 64-QAM

802.11g: OFDM

802.11b: CCK,QPSK,BPSK

Moc wyjściowa ETSI(Europa) - ok. 20dBm max

Zasilanie : -Zasilacz : wejście 100~240Vac/50~60Hz , wyjście 12V/1A

- Zaawansowany pasywny PoE (do 24 woltów).

Projekt zakłada kupno sześciu takich urządzeń. Będą one pracowały w trybie „Bridge”(most), co pozwoli na to, że w momencie, kiedy dane urządzenie, będzie w zasięgu więcej niż jednego punktu dostępowego będzie widoczna tylko jedna sieć.

Cena: 159 zł brutto

2.Ovislink Adapter PoE 48V z kablem POE-48PB

Specyfikacja:

Wysokość: 35 mm

Szerokość: 50 mm

Głębokość: 119 mm

Masa netto: 290 g

Cena: 68 zł brutto

W szkole znajduje się zasilacz PoE, dzięki czemu musimy zakupić tylko 5 takich urządzeń.

Całość sieci bezprzewodowej zostanie wykonana w standardzie IEE 802.11n. Zapewnia ona prędkość do 150 Mbit/s, która całkowicie wystarcza do bezproblemowego korzystania z sieci. W przypadku zastosowania do połączenia urządzeń dostępowych z swichem, routerem standardowych kabli sieciowych „skrętek” kategorii 5e powinno spełnić nasze zapotrzebowanie.

Kosztorys:

1. 6 x 159 zł brutto – punkty dostępowe.

2. 5 x 68 zł brutto – zasilacze poe

Razem: 1294 zł brutto

4.Projekt FizycznyNa obrazach powyżej przedstawiono plany poszczególnych kondygnacji budynku szkoły (parter 1 i 2 piętro). Dzięki takiemu rozmieszczeniu AP uzyskujemy zasięg w całej przestrzeni korytarza jak i większości sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych. Pozwoli to na swobodny i wydajny dostęp do sieci Internet, a tym samym do globalnej sieci pajęczyn (WWW). Access pointy będą zasilane za pomocą technologii Power over Ethernet(PoE) z pomocą skrętki, która będzie łączyć urządzenia ze switchem znajdującym się w serwerowni na 3 piętrze. Wszystkie kable zostaną ukryte w istniejących listwach elektroinstalacyjnych w szkole, przy czym długość kabla nie przekracza 100m.

5.Projekt Logiczny

6.Bezpieczeństwo

Tak dużą sieć trzeba zabezpieczyć by osoby z zewnątrz nie miały dostępu. Zabezpieczona zostanie poprzez enkrypcję WPA2 TKIP zabezpieczająca sieć przed dostępem osób niepowołanych i atakami. Nawiązanie połączenia pomiędzy urządzeniem użytkownika, a naszym punktem dostępowym nastąpi dopiero po podaniu hasła. Będzie ono zmieniane raz w tygodniu na każdym jego początku. Hasło będzie wywieszane na tablicy przy pokoju nauczycielskim a sieć będzie wyłączana w dni kiedy szkoła jest zamknięta.

W ramach usprawnienia działania sieci oraz zapewnienia zalogowanym już użytkownikom wyłączona będzie możliwość komunikacji pomiędzy użytkownikami i współdzielenia między nimi plików. Zablokowana będzie także możliwość komunikacji z urządzeniami szkolnymi wliczając w to komputery i drukarki.