CZY JESTEŚMY TOLERANCYJNI WOBEC INNYCH?

Drodzy gimnazjaliści!

Chciałabym przedstawić wam temat nietolerancji, który jest cały czas aktualny, często przewija się w wielu dyskusjach, rozmowach, a także w mediach. Jestem ciekawa, jaki jest wasz stosunek do tego tematu, jakimi jesteście ludźmi, lub za jakich się uważacie.

Tolerancja to wyrozumiałość- dla kogoś lub dla czegoś, wobec kogoś lub wobec czegoś. Tolerancja dla odmiennych poglądów politycznych, wobec homoseksualistów, rasy ludzkiej. Jednak nie każdy rozumie jej przekaz. Wszyscy deklarują, że są tolerancyjni względem wyznania, wyglądu, koloru skóry, poglądu. Czy tak jest w istocie? Gdyby tak było świat wyglądałby inaczej. Nie byłoby kłótni wojen, ludzie rozumieliby się, nie oceniali i wspierali. Człowiek powinien uszanować inność i odmienność. Każda inność budzi w nas agresję czynną lub słowną. Pokazujemy ją w gestach słowach, w spojrzeniach. Budzi w nas mniejszą lub większą agresję. Pamiętajcie, każdy człowiek jest inny. Ma prawo na wyrażać siebie. Często nie ma wpływu na swoją inność. Dlatego powinniśmy dać każdemu prawo do odmienności i wyrażania siebie. Często osoby o odmiennym wyglądzie czy nawet obcokrajowcy są wytykani palcami za swą odmienność. Drażni nas odmienny ubiór, wygląd, fryzura. Ludzie niepełnosprawni spotykają się z wieloma nieprzyjemnościami i utrudnieniami. Każda inność budzi w nas mniejszą lub większą agresję. Jesteśmy oburzeni, że ktoś może być inny niż my, wyglądać inaczej, czuć, myśleć. Zróbcie teraz sobie krótką refleksję nad swoim postępowaniem wobec inności. Czy nawet raz nie wskazaliście palcem na człowieka na wózku, niewidomego? Czy nie krzyknęliście, –ale grubas lub zobacz-murzyn? Nietolerancja jest przyczyną kłótni, wyzwisk, walk i wojen. Czyż wojny krzyżackie nie opierały się na inności wyznania? A współcześnie nietolerancja dotarła nawet na stadiony. Zamiast sportowej rywalizacji skupiamy się na tym, jaki kolor skóry ma zawodnik a nie jak dobrym jest sportowcem.

A wy jak postępujecie wobec innych? Szanujecie prawo do inności czy oceniacie wszystkich według swojej miary? Nauczmy się być tolerancyjni i uczmy tego innych. Dawajcie przykład zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka. Zobaczycie, że życie stanie się lepsze, ciekawsze i spokojniejsze. Filozof Karl Popper pisał: „Jestem zdecydowanie za tolerancją, lecz przeciw tolerowaniu nietolerancji, przemocy, okrucieństwa”.