Film powstał na podstawie powieści Wiktora Hugo z 1862 roku. Przedstawia historię Jeana Valjeana byłego galernika, który ucieka ze zwolnienia warunkowego i przez całe życie ukrywa się przed inspektorem policji − Javertem. W wyniku nagłej śmierci nędzarki Fantine przejmuję opiekę nad małą dziewczynkę o imieniu Cosette. Opisując przygody Jeana autor przedstawia nam realia życia ludności XIX wiecznej Francji, a także wiele współczesnych mu wydarzeń historycznych.

Tulon 1815r. – Bohater opuszcza więzienie po 19 latach przymusowej pracy za kradzież. Najgorszą z możliwych kar było wciąganie statku. Wymagało to ogromnej siły i wytrwałości. Taką właśnie karę wykonuje Jean Valjean.

Powstanie republikanów w Paryżu w 1832r. – pierwsza w czasach monarchii lipcowej próba obalenia rządów Ludwika Filipa I i powrotu do ustroju republikańskiego. 5-6 czerwca 1832 - Studenci budują barykadę na ulicy Villette. Powstańcy odpierają pierwszy atak na barykadę, 5 czerwca miał miejsce pogrzeb republikańskiego generała Maksymiliana Lamarque'a. Republikanie postanowili wykorzystać to wydarzenie w celu manifestacji. Na ulicach zaczęły wyrastać barykady. Wojsko i Gwardia Narodowa w pierwszej chwili nie reagowały. Po pewnym czasie od strzałów giną wszyscy, ratuje się tylko Valjean i ciężko ranny Mariusz. W wyniku wydarzeń 5 czerwca śmierć poniosło około 800 ofiar.

Topografia XIX wiecznego Paryża – doskonale wykonane zdjęcia wspaniale ukazujące wszystkie budynki. Staranne opisy ulic przedmieścia św. Antoniego oraz dzielnicy Hal pokrywają się całkowicie z rzeczywistością.