Gericault jeden z przywódców malarstwa romantycznego we Francji, twórca obrazów o tematyce zaczerpniętej z wojen napoleońskich. W swoich dziełach ukazywał ludzi i wydarzenia współczesne (idea ta przyświecała romantykom). Jego najsławniejszym dziełem jest obraz „Tratwa „Meduzy” ” ukazujące autentyczne wydarzenie, o którym rozpisywały się ówczesne gazety – los rozbitków na tratwie rzucanej przez fale.

Obraz jest przedstawieniem autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w roku 1816 na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Afryki, gdzie zatonęła francuska fregata „Meduza”. Garstka ocalałych z katastrofy podróżnych przez dwa tygodnie, bez jedzenia i pitnej wody, błąkała się na tratwie po morzu do półki ich nie odnaleziono. Nad obrazem ukazującym te makabryczne wydarzenie Gericault pracował bardzo długo. Obraz został sporządzony na podstawie relacji jedynego ocalałego uczestnika katastrofy. Malarz zanim zabrał się do namalowania obrazu sporządził wiele ogromnych rysunków.

Na obrazie artysta widocznie ukazuje gwałtowna gestykulacje przerażonych podróżnych oraz przerażenie rozbitków nad zbierającym się żywiołem z pochmurnego nieba. Na tratwie możemy zauważyć ciała rozbitków który nie udało się wytrwać ciężkiej podróży jedynie pozostało kilku ocalałych członków załogi „Meduzy” . Malarz zastosował w swoim dziele dramatyczny kontrast światłocieniowy który wzbudza w widzu grozę. Wszystkie wyżej wymienione cechy obrazu wyznaczają temu dziełu czołowe miejsce w dziejach malarstwa romantyzmu.

Wybrałem ten obraz do opisania ponieważ wprowadza on w nastrój grozy. Jest on typowym dziełem romantycznym relacjonującym tragiczne autentyczne zdążenia jakie miały miejsce w tej epoce. Pyzatym obraz Gericaulta jest nie zwykły pod względem kolorystyki przeważ na nim brąz oraz różne jego odcienie.