Pojęcie kolaboracja oznacza z łac. przedrostek "ko" - razem, natomiast laborare - pracowac.

Ogólnie mówiąc kolaboracja jest to współpraca z nieprzyjacielem, natomiast jej przeciwieństwem jest walka z okupantem.

Podczas II wojny światowej częś Polaków podjęła współpracę z okupantem hitlerowskim.

Przyczy tego jak i zakres współpracy też byl różny. Prawdą jest, że niektóre osoby z tej współpracy, czerpały korzyści materialnie, ale również szkodziły polskiemu społeczeństwu.

Kolaboracja była uznawana za zdradę i przestępstwo. Była naruszeniem lojalności wobec własnego państwa. Za współpracę z nieprzyjacielem uważano pomoc okupantowi na szkodę państwa polskiego i Polaków. Również udział w organach i zrzeszeniach podlegających okupantowi był zdradą. Pomoc w zatrzymywaniu i przesladowaniu przez okupanta osób cywilnych i wojskowych oraz udział w zabójstwach jeńców cywilnych i wojskowych również podchodziły pod kolaboracje.

Z okupantem hitlerowskim współpracowały pojedyncze osoby, ale też całe grupy spoleczne. Jednak, były też osoby, które wogóle nie popierały kolaboracji i walczyły z okupantem. Polacy bronili się "podziemnym" zyciem kulturalnym i naukowym, a także konspiracyjna aktywnością polityczną. Ruch oporu zmierzał do odzyskania niepodległości przeciwstawiając sie polityce okupanta. Społeczeństwo polskie od początku okupacji podjęło walkę z wrogiem. Była to nie tylko walka zbrojna, ale również walka cywilna prowadzona codziennie przez miliony Polaków w domu, pracy i na ulicy. Walka cywilna polegała na biernym oporze i bojkocie zarządzeń okupanta. W zakładach pracy stosowano sabotaż polegający na uszkadzaniu maszyn lub mało wydajnej pracy.

Społeczeństwo polskie o tożsamość narodową walczyło w dwojaki sposób: podjęli walkę w obronie zagrożonych dóbr kultury polskiej oraz stworzyli ruch oporu, co doprowadziło do nie zatracenia tożsamości narodowej Polaków w trudnym dla nich okresie.

Podsumowując, jak teraz patrze w przeszłośc, ciesze sie, że było tak wiele ludzi, którzy walczyli z okupantem, dzieki czemu, teraz moge życ w wolnej i niepodległej Polsce.Martwi mnie jednak fakt, że wiele osób poddało sie i zdradziło Polske, współpracując z nieprzyjacielem. Natomiast nie mogę oceniac tych ludzi, poniewaz sama nie wiem jak bym zachowała sie w takiej sytacji.