Harpagon jest tytułowym bohaterem komedii Moliera pt. "Skąpiec". Jest on starym wdowcem. Mieszka w Paryżu. Ma dwoje dzieci: Elizę i Kleanta.

Autor nie opisuje wyglądu Harpagona, choć są pewne małe wzmianki, które wskazują, iż bohater nosił okulary, był dość wątłej budowy i ubierał się bardzo skromnie, gdyż był bardzo oszczędny.

Główny bohater jest złośliwy i bezczelny. Okazuje to na każdym kroku, będąc takim nawet dla własnych dzieci, których nie doceniał i uważał za rozrzutnych. Od Kleanta i Elizy wolał pieniądze. Harpagon nie kochał nikogo i nie liczył się z niczyim zdaniem. Narzucał innym swoja wolę, chciał wydać Elizę za mąż bez miłości i bez jej zgody. Zarzucał wszystkim dookoła rozrzutność i celowe marnowanie pieniędzy. Podejrzewał wszystkich o okradanie go. Żałował nawet na potrzeby własnych dzieci. Był również zakłamany, nieuczciwy i chytry. Chciał uchodzić za wzorowego obywatela, a potajemnie zajmował się nielegalna lichwą. Ze swej chytrości uknuł skomplikowaną intrygę – tak zaplanował małżeństwa swych dzieci, ani nie wydać ani grosza na posag dla córki i wesele dla syna. Podkreślał to mówiąc ciągle: „Bez posagu!”. Był także naiwny - Walery prawił mu komplementy, aby zdobyć jego przychylność i móc ożenić się z Elizą, podstępny i chorobliwie skąpy, nakazał dolewać napoi i dostawiać jadła tylko wtedy, gdy goście o to poproszą. Oszczędzał na wszystkim - podkradał nawet owies własnym koniom.

Moim zdaniem bohater „Skąpca” jest złym ojcem i złym człowiekiem. Ogarnięty żądzą posiadania zapomina o wszystkim, co jest w życiu ważne- honorze, rodzinie, Bogu. Pieniądze przysłaniają mu cały świat. Nie zauważył nawet, że jego życie mija w samotności, bez miłości i przyjaźni. Mam nadzieję, że ludzie skąpi po poznaniu tej postaci zrozumieją wreszcie jacy są i zmienią swoje postępowanie.