Głównym bohaterem tragedii antycznej Sofoklesa jest Król Edyp. Ten mityczny bohater to król, który sprawuje rządy w Tebach. Dzięki przypadkowi dostał się do miasta i zdjął klątwę nałożona na lud przez Sfinksa. Edyp przez to cieszy się wielką sławą w wśród swojego ludu. Jest ceniony oraz poważany przez innych: Bohater sam o sobie mówi: „Ja, Edyp, sławą cieszący się ludzi”.

W dalszej części utworu Tebańczycy dziękują Edypowi za to że oswobodził ich ze strasznej zagłady Sfinksa. Dzięki niemu zdjął z nich klątwę, która była dla nich uciążliwa. Edyp to typowy bohater tragiczny, bezsilny wobec ustawionego losu dla niego. Gdy poznałem jego losy nie mogłem stwierdzić jednoznacznie jakim jest człowiekiem. Z jednej strony uważam że każdy jest

kowalem własnego losu i że Edyp sam doprowadził się do tego że jego szczęśliwe

i dobre życie legło w gruzach. Kiedy jednak przyjrzałem się i wnikliwie

przeanalizowałem utwór dostrzegłem, że bohater musiał stawić czoła wielu

trudnym wręcz nierozwiązywalnym problemom i że tak naprawdę przyczyną jego

nieszczęścia był zły los, a nie ludzka omylność. Poczułem wtedy że trzeba współczuć bohaterowi ponieważ tak naprawdę nie dało się nic zrobić w związku z jego życiem. Takie było jego przeznaczenie. Mimo chęci uniknięcia go Edyp wpada w sam środek swojego nieszczęścia. Wielu ludzi dalej uwarz że razem z przyjściem na świat każdy ma z góry przypisany życiorys.