Lady Makbet to jedna z głównych bohaterek tragedii Szekspira pod tytułem "Makbet". W jej psychice wraz z rozwojem akcji dokonały się zmiany. Można więc powiedzieć, że kobieta to postać dynamiczna.

Początkowo to ona była motorem napędzającym Makbeta podczas podejmowania decyzji o zdobyciu władzy poprzez zabójstwo. Gdy poznaliśmy Lady Makbet przedstawiona została jako bezwzględna i silna psychicznie postac. Wiedziała, że będzie jej dane nakłonic słabszego od siebie męża do zbrodni. Chwilę przed morderstwem oskarżyła tytłowego bohatera o tchórzostwo. Tuż po śmierci Dunkana bez większego strachu zabrała sztylety, którymi dokonane zostało zabójstwo, zaniosła je ochroniarzom króla i pogrążonych we śnie poplamiła krwią władcy, skazując ich na śmierc. Z czasem psychika kobiety zasłabła, w jej głowie pojawiły się wyrzuty sumienia. Lady Makbet uświadomiła sobie, że doprowadziła do utracenia życia przez trzy niewinne osoby, i że to ona była przyczyną przemiany wiernego męża i rycerza w bezwzględnego i żądnego władzy tyrana. Dodatkowo przyczyniła się do rozpadu własnego małżeństwa, ponieważ Makbet po zdobyciu korony odsunął się od żony i przestał się nią interesować. Lady nie wytrzymała okropnej świadomości własnego zła, skutkiem tego była psychoza bohaterki.

Z upływem czasu kobieta popadła w obłęd. Dowiadujemy się, że wcześniej odważna teraz stała się strachliwa, a dowodem jest to, że przy łóżku musiała mieć postawioną świecę ponieważ bała się ciemności. Działo się tak, gdyż zbrodnia, do której namówiła męża dokonana została w nocy. Dodatkowo Lady Makbet "powierza poduszce tajemnice duszy". Oznacza to, że tłumione myśli i żalę, którymi nie mogła się z nikim podzielic za dnia wyrzucała z siebie nocą mówiąc przez sen i lunatykując. Bohaterka chodziła po zamku we śnie mówiąc słowa, które mogły słusznie oskarżać ją i męża o dokonanie zbrodni. Kobieta wciąż myła ręce, gdyż twierdziła, że znajdują się na nich ślady krwi. Nie rozumiała, że jej dłonie są splamione nie w rzeczywistości, a w jej własnym umyśle. Lekarz obserwujący nocne spacery Lady Makbet domyślił się, że wiedziała ona coś czego nie powinna, posiadała informacje straszne, takie o których nikomu nie mogła powiedziec. W swoich monologach kobieta wspominała o mężu. Miała Makbetowi za złe brak zainteresowania rodziną i to, że utrzymanie władzy stało się jego jedynym celem. Postępujące wyrzuty sumienia i straszliwe myśli spowodowane ciężarem na sercu doprowadziły ostatecznie do śmierci Lady Makbet. Możliwe, że był to jedyny sposób by zakończyć jej cierpienie.

Początkowo bezwzględna i odważna współ zabójczyni z czasem stała się wyniszczoną i zadręczoną własnym sumieniem kobietą. Jej ból mógł zakończyć się dopiero po utraceniu życia.