Bohaterem księgi XII Iliady jest Hektor, syn Priama, władcy Troi.

Pochodzi więc z królewskiego rodu . Ma żonę Andromachę i małego syna Astyanaksa. Trójka jego rodzeństwa to ; Kasandra, Parys i Troilus

[akapit].Hektor należy do najdzielniejszych obrońców Troi. Jako doskonały żołnierz wzbudza przerażenie u swoich wrogów. Jego męska , silnie zbudowana sylwetka budzi respekt wśród innych. Hektor - to również doskonały jeździec.

[akapit] Wyróżnia się odwagą, poczuciem odpowiedzialności ,męstwem oraz uczciwością. Jest doskonałym i kochającym mężem i ojcem. Przed każdą walką żegna się z żoną i małym synkiem bo ma świadomość, że może zginąć. Martwi się o los swojej rodziny przewidując, że po jego śmierci los synka i wdowy po nim będzie bardzo ciężki. Potrafi zachować zimną krew, jest zawsze pewny siebie . W czasie walk zawsze ma szacunek do wrogów. Hektor to bohater, który wie jakie ryzyko wiąże się z uczestnictwem w walce, ale bez namysłu bierze udział obronie swojego miasta.

[akapit]Uważam, że jego postawa jest godna naśladowania. Starał się ,aby zawsze działać w zgodzie ze swoimi zasadami. Swojego ludu bronił zawsze z wielką odwagą.