Kiedy nadchodzi grudzień dzieci zaczynają się bardzo ekscytować Świętami Bożego Narodzenia. Dwa tysiące lat temu Jezus urodził się w mieście Betlejem. W święta ludzie upamiętniają ten szczególny czas. Obecnie Boże Narodzenie jest bardzo ważne dla chrześcijan, również dla tych, którzy nie chodzą

do kościoła. Święta to czas prezentów, przyjęć, dobrego jedzenia i przede wszystkim czas spędzony

z rodziną, w zgodzie i miłości.

Ludzie obchodzą święta pod koniec grudnia i kończą w pierwszych dniach stycznia. dekorują swoje sklepy światełkami, drzewkami i innymi ozdobami. Sklepy są strasznie zatłoczone i otwarte do późna. Rodzina

i przyjaciele z innych państw wysyłają im na święta kartki z życzeniami i prezenty. Każdy powoli zaczyna planować nadchodzące święta.

W połowie grudnia rodziny już zaczynają kupować choinki, które ustawiają przed domem w ogrodzie

i zawieszają na nich kolorowe światełka. Brytyjczycy także wysyłają kartki z życzeniami swojej rodzinie, znajomym. Najczęściej widnieje na nich napis ' Merry Christmas and a Happy New Year ' lub ' Season's Greetings '. Te dwa zwyczaje (drzewka i kartki) miały swój początek w XIX w.

Większość osób nie pracuje w dni świąteczne, i najczęściej mają tygodniowy urlop od 25.12. do 01.01. Zazwyczaj spędzają ten czas w domach z bliskimi. Święta zaczynają sie 24 grudnia jest tzw. Wigilia (Christmas Eve). Często dorośli kończą pracę wcześniej i kończą kupować prezenty. Pakują upominki

w ozdobny papier i układają pod drzewkiem. Rodzice mówią swoim pociechom, że Mikołaj daje prezenty tylko grzecznym dzieciom, a tym złym zostawia kawałek czarnego węgla. Czasami dzieci koło kominka zostawiają dla Mikołaja coś do picia i jakieś ciastka oraz trochę warzyw dla reniferów. Wielu ludzi w Wigilię o północy idzie do kościoła. Słuchają świątecznej historii o narodzinach Jezusa i śpiewają kolędy.

25 grudnia dzieci wstają bardzo wcześnie żeby zobaczyć czy Mikołaj zostawił dla nich prezenty

i po śniadaniu całą rodziną siadają wokół choinki i otwierają prezenty.

Świąteczna kolacja, którą sie spożywa po południu jest najważniejszym posiłkiem dnia. wspólnie z rodziną zasiada sie do stołu i je się pieczonego indyka z warzywami i pudding.

O 3 po południu wszyscy włączają telewizję, bo o tej godzinie Królowa składa życzenia świąteczne Brytyjczykom.

26 grudnia jest nazywany Boxing Day ( w Irlandii Dzień Św. Szczepana). Dla wszystkich jest to ważny dzień, ale i tak większość sklepów jest otwarta. W XIX w. tego dnia bogaci ludzie dawali pudełka

z prezentami swoim pracownikom. Teraz ludzie świętują pijąc, jedząc, oglądając TV z rodziną.

Inną brytyjską tradycją jest pantomima, polegająca na odwołaniu sie do baśni takich jak Kopciuszek albo Alladyn. Zazwyczaj w sztuce pojawia się mężczyzna przebrany za starą kobietę. Nie jest "ona" piękna, ale bardzo zabawna. dzieci lubią pantomimę, bo mogą sobie pośpiewać, potańczyć, pokrzyczeć i narobić dużo hałasu.

Świąteczny sezon kończy się 12 dni po Bożym Narodzeniu czyli 6 stycznia. Większość rodzin ściąga ozdoby świąteczne, rozbierają drzewka choinkowe i niektórzy uważają że zostawianie ozdób na dłużej przynosi pecha.

W okresie świątecznym Brytyjczycy obchodzą również wigilię Nowego Roku i Nowy Rok. (31.12. - 01.01.)