„Bohater literacki, z którym chętnie spędzę wakacje”.

Bohaterem literackim, z którym chętnie spędziłbym wakacje, jest główny i tytułowy bohater powieści Jana Brzechwy pod tytułem „Akademia pana Kleksa”. Ambroży Kleks prowadzi niezwykłą akademię, w której jest nauczycielem i wychowawcą. Uczy w niej przedziwnych umiejętności i stosuje niespotykane w szkołach metody. Wszystko, co jest związane z nim i jego akademią, jest fantastyczne i nadzwyczajne.

Pan Kleks jest średniego wzrostu, nosi bajecznie kolorowe i za duże na niego ubrania. Zwykle składają się one z długiego surduta koloru czekoladowego lub bordowego, bardzo szerokich spodni, cytrynowej kamizelki z wielkimi, szklanymi guzikami oraz sztywnego kołnierzyka i dużej kokardy zamiast krawata. W całym stroju uwagę przyciąga między innymi duża liczba kieszeni. Na twarzy profesora szczególnie wyróżnia się ogromny, ruchliwy nos, na którym tkwią okulary. Srebrne oprawki szkieł trzymają się na nosie w jakiś tajemniczy sposób, ponieważ nie mają uchwytów wsuwanych za uszy. Pan Kleks nosi długie wąsy koloru pomarańczy i wspaniałą gęstą brodę, czarną jak smoła. Jego oczy są mądre, a spojrzenie przenikliwe. Głowę pana Kleksa porasta gęsta, potargana czupryna, która mieni się wszystkimi barwami tęczy. Opisując twarz profesora, nie można zapomnieć również o żółtych i czerwonych piegach.

Pan Kleks słynie ze swego roztargnienia i każdego ranka zapomina o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Pamięć odzyskuje dzięki magicznemu napojowi. Przez swoich uczniów jest kochany i szanowany, a chłopcy cenią go za dobroć i to, że nigdy się na nich nie gniewa. Jest łagodny, dobroduszny i z wyrozumiałością podchodzi do każdej żywej istoty oraz do przedmiotów i rozmaitych sprzętów. Jest człowiekiem niezwykle mądrym i wszechstronnie wykształconym.

Założyciel akademii to niezwykła postać. Potrafi wszystko, między innymi: umie unosić się w powietrzu, przyrządzać potrawy z kolorowych farb i szkiełek, powiększać przedmioty, leczyć chore sprzęty, zna myśli swoich uczniów. Przed panem Kleksem bardzo trudno coś ukryć, ponieważ jest przenikliwy i spostrzegawczy. Potrafi też wyjaśniać znaczenie snów. W swojej akademii naucza takich umiejętności jak – na przykład – przędzenie liter.

Myślę, że pan Ambroży to idealny kandydat, z którym mógłbym spędzić wakacje. Wybrałem go, ponieważ zawsze jest radosny i uśmiechnięty. Jest osobą cieszącą się życiem. Przebywając w jego towarzystwie z pewnością bym się nie nudził i przeżył wiele ciekawych i magicznych przygód.