Bycie rycerzem w średniowieczu wiązało się z obowiązkiem myślenia i zachowywania w odpowiedni sposób. Niektóre z zasad jakie ich obowiązywały, są nadal aktualne, jednak inne z czasem stały się archaiczne i nieprzydatne. Odpowiedź na pytanie „Czy kultura rycerska przetrwała do dziś.?” jest twierdząca.

Chęć dążenia do ideałów z przeszłości motywuje nas do działania w bardzo wielu aspektach naszego życia. Oczywiście wartości te częściowo ewoluowały by dostosować się do naszych czasów. Zazwyczaj nie nazywamy naszego postępowania „rycerskim”, jednak motywy naszych działań są identyczne z tymi, jakie kierowały rycerzami w średniowieczu.

Nadal wielu ludzi, zwłaszcza mężczyzn, uważa, że honor jest czymś bardzo ważnym. Niczym wojownicy z dawnych czasów gotowi są bronić swojego dobrego imienia, nawet za cenę zdrowia. Działanie te na pewno świadczą też o odwadze współczesnych rycerzy.

Stosowanie się do zasad, o których wspomniałem sprawiłoby, że żylibyśmy w społeczeństwie, w którym ludzie są szczerzy, dotrzymują obietnic i pomagają sobie nawzajem. Staramy się, by wszystko wokół nas tak wyglądało.

Działania te świadczą więc o tym, że kultura rycerska jest obecna w naszych czasach. To co dzieje się wokół nas pokazuje też, że nie zawsze potrafimy dążyć do ideałów. Jednak zazwyczaj pamiętamy, aby się starać.