Danusia i Jagienka są postaciami drugoplanowymi w książce pt. "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Obie były córkami rycerzy. Danusia była córką Juranda ze Spychowa, natomiast Jagienka córka Zycha ze Zgorzelic. Młodsza z nich Danusia ma dwanaście lat, a starsza Jagienka piętnaście. Obie bohaterki wychowały się bez matki.

Obie bohaterki są piękne. Dwunastolatka ma jasne włosy, natomiast piętnastolatka ma ciemne. Danusia była wysoka, szczupła, drobna. Miała delikatną cerę i niebieskie oczy. Jagienka zaś wyglądała zupełnie inaczej. "Wszystko w niej było piękne i wysmukła postawa, i szerokie ramiona, i piersi jak ze skały wykute, czerwone usta i modre oczki bystro patrzące". Młodsza ubierała się pięknie i schludnie, a starsza częściej nosi stroje proste i wygodne.

Obie postacie cechowały się mądrością. Jagienka była zaradna, pomysłowa, odpowiedzialna i samodzielna, szczególnie gdy miała sama zająć się gospodarstwem jak jej ojciec wyjechał na wojnę. A przede wszystkim była odważna, świadczy to o tym, że nie bała się wejść w nocy do strasznego lasu i pomóc Zbyszkowi w upolowaniu niedźwiedzia. Oprócz tego posiadała również męskie zdolności. Danusia była zupełnie inna. Nie potrafiła sama o siebie zadbać, więc była niesamodzielna. Miała za to talent muzyczny, świetnie śpiewała i grała na instrumencie. Była również miła, serdeczna i delikatna. Najgorsza jej cecha to ta, że była dziecinna.

Obie bohaterki przypadły mi do gustu, mimo to, że różniły się od siebie wieloma względami, ale najważniejsze jest to, że potrafiły dbać o innych, a nie tylko o siebie. Myślę, że autor stworzył dwie różniące się od siebie postacie po to, aby pokazać nam, że takie osoby mogą mieć ze sobą wiele wspólnego niż nam może się wydawać.