LASER

Wytwarza wąską wiązkę bardzo jasnego światła, o wiele większą niż wiązka światła rzucanego przez najlepszą latarkę czy inne źródła światła. Światło to różni się od zwykłego światła także innymi cechami. Po pierwsze, ma tylko jedna długość fali, czyli jest jednobarwne. Po drugie , fale światła laserowego rozchodzą się dokładnie w tym samym czasie – uczeni mówią, że światło laserowe jest spójne (hoherentne), w przeciwieństwie do zwykłego.

DZIAŁANIE LASERA

Lasery dzieli się według tzw. osnowy. Na tej podstawie wyróżnia się m.in. lasery na ciele stałym w postaci kryształu oraz lasery gazowe i cieczowe w kształcie walca wypełnionego gazem lub cieczą. Wyładowanie elektryczne lub błysk jasnego światła dodają atomom substancji generującej wiązkę laserową dodatkowej energii. Atomy oddają tę energię w postaci światła. Zaczyna się proces lawinowy : atomy tracą energię i emitują światło, a zjawisko to pobudza następne atomy do oddawania energii i emitowania fal świetlnych. Wszystkie fale są identyczne, ponieważ każdy atom wytwarza je dokładnie w taki sam sposób. Umieszczone na obu końcach urządzenia lustra wielokrotnie odbijają wiązkę światła, pobudzając coraz więcej atomów do jego emisji. Jedno z tych luster jest jednak półprzezroczyste, co umożliwia wydostanie się części światła na zewnątrz w postaci wiązki ciągłej lub impulsów, zależnie od typu lasera. Barwa światła zależy od rodzaju substancji użytej do wygenerowania wiązki. Niektóre urządzenia wytwarzają niewidzialne fale podczerwone lub ultrafioletowe.

ZASTOSOWANJIE LASERÓW

Lasery służą do odczytywania w sklepach kodów paskowych umieszczonych na towarach. Ten sam mechanizm wykorzystano w odtwarzaczach płyt kompaktowych. Impulsy laserowe znalazły też zastosowanie w telekomunikacji (telefonii) do przesyłania informacji światłowodami. Lasery stosuje się także w medycynie, np. do wypalania komórek rakowych oraz przyklejania siatkówki oka. W wojsku lasery naprowadzają pociski na cel, w przemyśle zaś służą do cięcia metali, szkła, a nawet tkanin w zakładach tekstylnych. Spójne światło laserowe wykorzystuje się również do tworzenia hologramów.