Dobre wyniki testu gimnazjalnego otwierają nam drogę do szkoły średniej, technikum, a przez co również do naszej przyszłości. Niestety nie zawsze jest to dla uczniów trudny wybór. W mojej pracy spróbuję potwierdzić słuszność tezy, że wybór szkoły jest dla gimnazjalistów łatwą decyzją.

Pierwszym argumentem będą cele życiowe oraz umiejętności ucznia. Jeżeli uczeń wie, co chce w przyszłości robić, to również będzie znał kierunek w jakim chce się kształcić. Zawęzi wtedy krąg szkół między którymi będzie musiał wybrać. Jako przykład podam że zainteresowania i pasje ułatwiają wybór, ponieważ wiemy gdzie nasz wybrany profil jest dostępny oraz na jakim poziomie jest szkoła.

Drugim argumentem będą czynniki sytuacyjne jakie dany uczeń posiada, czyli sytuacja materialna rodziny, miejsce zamieszkania oraz ilość szkół. Niezależnie od tego gdzie się mieszka, można znaleźć coś dla siebie. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, to mamy ogromny wybór szkół każdego typu: licea profilowane lub ogólnokształcące, szkoły zawodowe i technika, w których na pewno znajdziemy coś co będzie nam odpowiadać. Jeśli natomiast mieszkamy w małym miasteczku, lub na wsi, zwykle jest tam ograniczona ilość szkół ponadgimnazjalnych. Możemy wybrać szkołę, jaką oferuje nam miejscowość w której mieszkamy, lub wybrać ją w innym miejscu, gdzie zawsze możemy dojechać. Przykładem będzie ogromny wybór szkół i profili nauczania, gdzie na pewno znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadać.

Trzecim argumentem będą konsekwencje naszego wyboru, czyli co się stanie, jeśli nam nie wyjdzie. Mając tak duży wybór szkół, to w przypadku, gdy nam się nie powiedzie w jednej, to pozostaje nam wiele innych, które oferują ten sam profil na podobnym poziomie. Przykładem może być przeniesienie do innej szkoły, chcąc dalej uczyć się na tym samym profilu. Pomimo tego, że wykluczyliśmy jedną szkołę, pozostaje nam wciąż wiele innych.

Podsumowując, mogę powiedzieć że decyzja o wybraniu szkoły ponadgimnazjalnej jest łatwa. Gdziekolwiek byśmy nie mieszkali, mamy ogromny wybór. Jeśli nie wybierzemy szkoły na miejscu, zawsze możemy wybrać szkołę w innej miejscowości i tam dojechać. Jeśli wybrany profil lub szkoła nam nie odpowiada, to zawsze możemy je zmienić. Jest mnóstwo możliwości, trzeba tylko dokładnie poznać oferty proponowane przez swoje, a także inne miasta.