Termin "cywilizacja miłości" oznacza cywilizację zdominowaną przez miłość, w której ważną rolę pełni przykazanie miłości.

Jedną z zasad, dzięki której powstaje cywilizaja miłości jest przyznanie większej wartości rozwojowi psychicznemu, emocjonalnemu, który wiąże się z faktem, że większą wartością staje się dla nas szczęśliwy dom, rodzina, miłość zamiast pracy, dóbr materialnych. Sugeruje ona nam to, że więcej naszej uwagi ma być poświęcone na doskonaleniu siebie, zdobywaniu umiejętności, wiedzy i poszerzaniu naszych horyzontów niż na tak zwanej "pogoni za pieniędzmi i karierą", które to, niestety, w dzisiejszym świecie stają się coraz ważniejsze.

Kolejna z zasad mówi o pierszeństwie etyki nad techniką, uważam, że odnosi się ona do faktu, że coraz częściej eksperymentuje się na żywych istotach. Meteody, które są dostępne we wspołczesnej medycynie są dowodem na to jak wielki postęp techniczy zachodzi jednak często są nieetyczne. Przykładem tego będzie metoda in vitro, o której dyskutuje się na całym świecie. W dzisiejszych czasach człowiek dzięki technice potrafi dokonać wielu, często spektakularnych rzeczy, podejmując się kontrowersyjnych pomysłów, które nie zawsze są moralnie poprawne.

Następna zasada przypomina o tym co powinno być większą wartością. Powinniśmy bardziej cenić każdą osobę niż jakikolwiek przedmiot, choćby był wart miliony zgodnie ze słowami: "będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego". Człowiek w przeciwieństwie do przedmiotu posiada duszę co czyni go bardziej wartościowym od nieożywionej materii. Miłosierdzie zwycięża ze sprawiedliwością, ponieważ powinniśmy potrafić wybaczać, jednak najdoskonalszym przykładem miłosierdzia, jest fakt, iż Jezus Chrystus cierpiał męki i umarł za nasze grzechy na krzyrzu, gdy sam niezawinił.

Kwestia tego by "bardziej być" niż "więcej mieć" ma nam uświadomić, że naszej obecności nie zastąpi nic innego. Najmodnijeszy gadżet, drogie upominki nie zapewnią nam takiego samego oparcia jakie mamy w osobie, która znajduje się przy nas, która wspiera nas cały czas. Dzięki temu, że będziemy mogli pozwolić sobie na wszystko nie będziemy potrafili docenić mniejszych rzeczy, które wartość mentalną będą miały znacznie większą od tej materialnej.